Pierwsze kroki tworzenia instalacji elektrycznej w budownictwie
Budowanie domu to nie tylko projekt architektoniczny, administracyjne decyzje dotyczące pozwoleń na budowę, wszystkie uzgodnienia z ekipą budowlaną i radość z realizacji wieloletnich marzeń o własnym, unikalnym budynku. Budowa domu to również doprowadzenie prądu i wody, a zatem stworzenie instalacji je dostarczających. Jakie są pierwsze spośród etapów związanych z powstawaniem w nowym budynku instalacji elektrycznej?
Projekt instalacji elektrycznej - baza do dalszych prac
Wstępnym etapem tworzenia instalacji elektrycznej jest zawsze jej zaprojektowanie. Ta faza może być przez niektórych lekceważona, a kreowanie projektu traktowane po macoszemu. To duży błąd – pieczołowicie wykonany projekt, przeprowadzony wraz z oszacowaniem przyszłego poboru prądu, liczby jego odbiorników i tak dalej, oraz z uwzględnieniem uwarunkowań architektonicznych, to podstawa i baza do dalszych etapów powstawania instalacji elektrycznej. Kiedy projekt jest niedopracowany, sama instalacja też prawdopodobnie taka będzie – w końcu przygotowuje się ją właśnie poprzez realizowanie projektu. Dlatego etap projektowania instalacji elektrycznej powinien być przeprowadzony z należytą starannością. To właśnie na samym początku powinnyśmy się zdecydować na źródło energii w naszym domu - może warto skorzystać z alternatywnej, ekologicznej energii jak na przykład instalacje fotowoltaiczne w Krakowie ?
Wykonawca instalacji - kluczowy wybór
Po stworzeniu projektu przychodzi pora na wybór wykonawcy. I tutaj sprawa jest niebagatelna – instalacja elektryczna to ten element budynku, który nie jest widoczny, który pozostaje niezmienny przez wiele lat (a przynajmniej pozostawać niezmienny powinien), ostatecznie: od jakości wykonania którego zależy przyszłe bezpieczeństwo użytkowników oraz urządzeń elektrycznych i komfort korzystania z budynku. W związku z tym zarówno w materiałach użytych do konstruowania instalacji elektrycznej, jak i w wynagrodzeniu dla jej wykonawców oszczędności szukać się nie powinno. A na co zwracać uwagę, dokonując wyboru osoby (lub grupy osób), która będzie odpowiedzialna za realizowanie projektu instalacji elektrycznej?
Na pewno, przy okazji tego wyboru, należy patrzeć na doświadczenie i uprawnienia przyszłego wykonawcy. Doświadczenie jest o tyle ważne, że pozwala ono na stosowne reakcje w sytuacjach niestandardowych; reakcji tych ciężko nauczyć się na poziomie teoretycznym – dopiero odpowiednio duża liczba przygotowanych rozwiązań elektrycznych i doświadczenie, które w ten sposób dana osoba zdobyła, umożliwiają praktyczne radzenie sobie w wypadku napotkania różnego rodzaju problemów. Z kolei jeśli chodzi o uprawnianie wykonawcy, nie powinno budzić żadnych wątpliwości, że elektryk (zespół elektryków) powinien wszystkie wymagane uprawnienia bezwzględnie posiadać. Niezależnie od prawnego aspektu, uprawnienia do pracy jako elektryk są jedynym „twardym” poświadczeniem umiejętności i kompetencji danego wykonawcy. W sprawach tak ważnych, jak wykonanie instalacji elektrycznej, należy się zupełnie wystrzegać stawiania na domorosłych majsterkowiczów czy „złote rączki”-pasjonatów. Znacząca oszczędność osiągnięta w wyniku postawienia na ich usługi nie jest warta ryzyka ich pomyłek i awarii instalacji w przyszłości.