Czym tak naprawdę jest dzisiaj nowoczesność? Pojęcie nowoczesnego domu jest dosyć szerokie i nie zawsze oznacza drastyczne odejście od tradycyjnej formy. Przecież nowoczesność to nie tylko charakterystyczna prosta forma, ale i zupełnie inne, świeższe myślenie o kształtowaniu funkcji, otoczenia, bryły, konstrukcji oraz o relacjach między tymi elementami. Nowoczesne projektowanie czerpie z trendów i doświadczeń przeszłości, ale nadaje im o wiele bardziej funkcjonalną i przejrzystą formę. Nowoczesny dom to wszelkie projekty, które śmiało wykorzystują najnowsze rozwiązania i estetykę.
Nowoczesność w architekturze definiowana jest na rozmaite sposoby – wielu projektantów stara się poszerzyć granice racjonalności, proponując rozwiązania zaskakujące, często szokujące, wywracające budynki do góry nogami. Tego rodzaju rozwiązania to przecieranie szlaków i często fantazyjne podejście do budynków użyteczności publicznej, jednak dom, w którym chcemy uwić nasze gniazdko powinien wyrażać nowoczesność w znacznie prostszy sposób. Jak? W projektowaniu nowoczesnych domów chodzi przede wszystkim o wysoką funkcjonalność i odstąpienie od rozwiązań tradycyjnych, najpowszechniejszych i tych dobrze już opatrzonych. Chodzi więc o budynki, które nie dziwią, nie szokują, ale ciekawią. W nowoczesnych domach w pełni wykorzystuje się możliwości, jakie stwarzają nowoczesne technologie.
Nowoczesny dom vs. tradycja
Projekty nowoczesnych domów łączą atrakcyjne i eleganckie wykończenie elewacji, podkreślone zastosowaniem naturalnych materiałów, jak w projekcie domu OMAN, który w zupełnie nowy sposób przeformułowuje znaną dobrze bryłę. W tego rodzaju projektach stawia się na wygodne programy funkcjonalne oraz zwartą i kompaktową bryłę przykrytą często dachem dwuspadowym, co znacząco wpływa na ergonomię domu. Dzięki takiemu projektowaniu wyzyskujemy maksymalnie dużą przestrzeń wewnątrz, jak w projekcie PRZEBIŚNIEŻYN. Ponadto projekty domów nowoczesnych charakteryzują się szerokim otwarciem na zewnątrz, dzięki dużym przeszkleniem i drzwiom tarasowym, które płynnie i naturalnie łączą dom z ogrodem, wpuszczając naturę do środka. Tego rodzaju panoramiczne przeszklenia wprowadzają do wnętrz wiele naturalnego światła oraz wpływają na szybkość ich ogrzewania. W projektach stawia się na duże przeszklenia, często realizowane na wysokość dwóch kondygnacji, co stanowi wyjątkowy element dekoracyjny, który wpływa na wrażenie przestronności i oddechu w pomieszczeniach.
Prosty minimalizm
Równolegle spotykamy projektów domów, które odchodzą od tradycyjnych form na rzecz lekkich i ekonomicznych konstrukcji, kładących nacisk na naturalne materiały wykończeniowe, które w przyszłości wpłyną na zmniejszenie kosztów użytkowania domu. Podejście takie – widoczne w projekcie LIMAK 2 – świetnie współgra z minimalizmem, który jest jedną z cech stylu nowoczesnych projektów domów. Chodzi tu przede wszystkim o rezygnację ze zbędnych dekoracji na rzecz funkcjonalności i prostoty, która wprowadza naturalny ład i porządek do wnętrz. Domy te mają więc prostą, wręcz geometryczną bryłę zbliżoną do kostki. Odważne otwarcie na ogród i płynne połączenie domu z naturą wspierane jest przez projektowanie rozległych tarasów, które niejednokrotnie są częściowo zadaszone. Wszystko po to, aby zapewnić możliwość korzystania z wypoczynku na świeżym powietrzu w każdą pogodę i aby stworzyć poczucie intymności i prywatności.