Nawilżacz powietrza to urządzenie szczególnie przydatne w okresie grzewczym. Nadmiernie wysuszone powietrze może mieć negatywny wpływ na domowników, dlatego warto zastanowić się nad zminimalizowaniem niepożądanych skutków. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając idealne urządzenie do swojego domu.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Dla jednych to gadżet, inni natomiast nie wyobrażają sobie bez nich funkcjonowania, gdy tylko nadchodzi jesienno – zimowy czas. Ogrzewanie budynków wiąże się niestety często z problemami oddechowymi, co z kolei prowadzić może do sezonowych chorób. Nawilżacze powietrza to urządzenia, które w trakcie procesu podgrzewania, zmieniają wodę w parę wodną. Działanie to można porównać do inhalacji, dlatego proces ten jest szczególnie korzystny dla dzieci i alergików. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że powietrze staje się nie tylko bardziej rześkie, ale również oczyszczone.
Wśród dostępnych modeli znaleźć można nakładane na kaloryfer pudełka, które nagrzewają się od włączonego kaloryfera, a parująca z nich tym sposobem para delikatnie nawilża powietrze. Nieco bardziej skuteczne są modele parowe, które zasilane są prądem, a znajdująca się w nich grzałka nagrzewa wodę, która ulatnia się z urządzenia w postaci pary. Ich przeciwieństwem są nawilżacze ewaporacyjne, które absorbują powietrze z otoczenia, by po chwili przetworzyć je na chłodną parę.
Ciekawą opcję stanowią nawilżacze działające na zasadzie ultradźwięków, które jednak nie są zalecane, jeśli w domu obecna są zwierzęta. Ostatnią grupę stanowią urządzenia wzbogacone w gwarantujący dodatkowe oczyszczenie jonizator.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy przemyśleć gdzie i na jaką skalę będziemy z niego korzystać. Moc urządzenia warto dostosować do rozmiaru pomieszczenia, w którym będzie używane. Idealny nawilżacz powietrza powinien być energooszczędny, ale przy okazji wydajny – wytwarzać możliwie dużo pary na dobę. Dobrze, gdy został wyposażony w czujnik, dzięki któremu potrafi dostosować swoją pracę do faktycznego zapotrzebowania.
Wybierając nawilżacz powietrza, warto przyjrzeć się jego pojemnikowi na wodę. Im większy, tym rzadziej będziemy musieli go napełniać, dlatego dobrze mieć to na uwadze zakupu. Kluczowe są zastosowane wewnątrz filtry. Optymalnie, gdy są wymienne, a sam proces ich zmiany nie jest zbyt problematyczny.
Z uwagi na to, że nawilżacze powietrza z wyższej półki to urządzenia elektryczne, mogą one generować dźwięki. Osobom wyjątkowo wrażliwym na szumy zalecamy zweryfikowanie poziomu wytwarzanego przez urządzenie hałasu.