Boniowanie to charakterystyczne modelowanie elewacji tak, aby stworzyć na niej przedziały. Jeszcze dekadę temu stosowano materiały pcv do boniowania, zaś dziś wykorzystuje się do tego celu zwykły tynk o bardzo cienkiej warstwie. Jak przeprowadzić boniowanie na budynku, który mamy zamiar docieplić? O tym napisaliśmy poniżej.
Docieplenie elewacji
Domy docieplane są zazwyczaj styropianem lub grubym tynkiem. Jeśli chcemy osiągnąć efekt boniowania, to nie możemy polegać na samym tynku, ponieważ konieczne będzie nałożenie kilku warstw. Stosując styropian na kołkach powinniśmy wykroić w nim kanały dylatacyjne, które będą sprawiać efekt boniowania. Przedziały wykrojone w styropianie posłużą za fugę, zaś nietknięta elewacja będzie przypominać trójwymiarowe panele ścienne / elewacyjne.
Boniowanie
Za przykład weźmiemy dom o powierzchni ściany zewnętrznej 80 metrów kwadratowych (10 m szer x 8 m wys). Na wysokości od ziemi do 150 centymetrów elewacji tworzymy kanały dylatacyjne co 50 centymetrów. Implementujemy w nich specjalną fugę, zaś na powierzchni stosujemy bardzo cienki tynk. Na wysokości 200 centymetrów robimy ostatni, najszerszy kanał, który będzie oddzielał boniowanie od elewacji właściwej. Świetnie przedstawiono to na tym obrazku (http://muratordom.pl/budowa/elewacje/atrakcyjna-elewacja-domu-jak-zrobic-bonie,20_13000.html).
Boniowanie to świetny sposób nie tylko na upiększenie budynku, lecz również na oszczędności! Pamiętajmy, że tynk używany do boniowania bardzo szybko wysycha i staje się twardy. W związku z tym każdy dom boniowany w ten sposób będzie potrzebował mniej kalorii energii, aby ogrzać całe wnętrze. Z obserwacji środowiska wynika, że boniowanie zmniejsza wydatki na ogrzewanie nawet o 10%.
Moda na boniowanie elewacji budynku trwa w naszym kraju w zasadzie od niedawna, ale Polacy polubili ten element dekoracji. Jeśli macie do nas pytania na które chcecie znać odpowiedź, to zachęcamy do zadawania ich pod tematem.