Tego nikt nie mógł przewidzieć. Rok 2020 przyniósł nam gigantyczny kryzys gospodarczy, którego skutki będziemy odczuwać jeszcze przez co najmniej kilka lat. Najmocniej uderzy on w osoby nieposiadające cennych kwalifikacji zawodowych, które siłą rzeczy będą tracić pracę i odczuwać ekonomiczną niepewność. Warto wyciągnąć coś z tej lekcji i zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby być lepiej przygotowanym na kolejne kryzysy – a te z pewnością nadejdą. Zdecydowanie najlepszym pomysłem na to, aby zabezpieczyć swoją przyszłość zawodową i finansową jest zdobycie konkretnych kwalifikacji. Takich, które są i będą poszukiwane na rynku zatrudnienia. Naszą propozycją są uprawnienia SEP. Dlaczego to najlepsza tarcza ochronna przed skutkami kolejnych kryzysów? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Brakuje fachowców z uprawnieniami SEP
Na rynek pracy warto zawsze patrzeć w podobny sposób, jak na rynki różnych produktów, dobór i usług. Zawsze jest tak, że gdy czegoś zaczyna brakować, a popyt rośnie, to znajduje to odbicie w cenach, które stale się pną. Identyczne zjawisko od dawna obserwujemy w szeroko pojętej branży energetycznej.
Skoro pracodawcy nie są w stanie znaleźć odpowiedniej liczby fachowców posiadających uprawnienia SEP, to siłą rzeczy muszą ostro walczyć o tych, którzy już są na rynku. Robią to w najprostszy możliwy sposób: regularnie podnoszą pensje. Już dziś osoby z uprawnieniami energetycznymi, cieplnymi lub uprawnieniami gazowymi należą do grupy najlepiej wynagradzanych specjalistów. Można się spodziewać utrzymania tego trendu – przynajmniej do czasu, aż rynek nie zostanie zaspokojony, na co w najbliższej przyszłości zdecydowanie się nie zanosi.
Jeśli więc już dziś zainwestujesz w siebie, ukończysz kurs SEP i zdasz egzamin SEP z wybranej grupy uprawnień, to możesz mieć pewność, że wkrótce to zaprocentuje. Będzie Ci o wiele łatwiej znaleźć atrakcyjnie płatną pracę w rozwijającej się branży, co stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek kolejnych kryzysów.
Nasza rada
Jeśli jesteś ofiarą obecnego kryzysu i straciłeś pracę lub się tego spodziewasz, to potraktuj kurs SEP, jako idealne narzędzie do przebranżowienia się.
Łatwy dostęp do szkoleń SEP
Może Ci się wydawać, że szkolenia SEP są przeznaczone wyłącznie dla fachowców, osób mających doświadczenie w branży energetycznej czy wykształcenie kierunkowe. W rzeczywistości żadna z tych cech nie ma szczególnego znaczenia.
W kursie SEP może wziąć udział praktycznie każdy. Trzeba spełniać tylko dwa proste kryteria, czyli mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się szkolenia oraz legitymować się wykształceniem do najmniej podstawowym. Nie ma przypadku w tym, że na kursy energetyczne coraz chętniej zapisują się na przykład osoby z wyższym wykształceniem humanistycznym, które wiedzą, że nie mają wielkich szans na zrobienie spektakularnej kariery w swoim zawodzie.
Rosnąca popularność szkoleń SEP przekłada się na to, że nie ma dziś problemu z dostępnością kursów. Są one organizowane w całej Polsce, w najróżniejszych terminach. Dobrym przykładem będą tutaj szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia, które odbywają się w trybie ciągłym w kilkunastu polskich miastach, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, zobacz więcej na: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy.
Możliwość ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji
Czy wiesz, że możesz zdobyć uprawnienia SEP w aż trzech grupach kwalifikacji i wcale nie musisz tego robić jednocześnie? Na początek dobrym pomysłem będzie zapisanie się na kurs elektryka, który przygotowuje do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne (grupa G1). Ich posiadanie pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Kolejnym krokiem może być uzyskanie uprawnień SEP w grupie G2, czyli uprawnień cieplnych. Pozwalają one wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
Bardzo przydatnymi uprawnieniami SEP na polskim rynku pracy są uprawnienia gazowe, czyli w grupie kwalifikacji G3. Ich posiadacz może legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
Mając komplet uprawnień SEP właściwie nie musisz się już martwić o swoją zawodową przyszłość, bo będzie się ona rysować w jasnych barwach. Tacy fachowcy zawsze będą poszukiwani przez pracodawców, i to niezależnie od aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju. Można więc śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że branża energetyczna jest jedną z tych, które będą się mocno rozwijać w kolejnych latach i skutecznie opierać nawet poważnym kryzysom finansowym.