Nie jest żadną tajemnicą to, że dobre warunki do pracy pozytywnie wpływają na koncentrację oraz samopoczucie zatrudnionych osób. Odpowiednia wentylacja całej przestrzeni zakładu, niezbędne wyposażenie biurka lub innego miejsca pracy, a także dobrze dobrane oświetlenie – wszystkie z wymienionych czynników będą miały pośredni wpływ na wyniki Twojej firmy. To codzienna praca wszystkich osób w poszczególnych zespołach przyczynia się do wzrostu konkurencyjności danego przedsiębiorstwa. Zadaniem pracodawców jest więc zapewnienie optymalnych warunków do wykonywania zadań przez pracowników. Sprawdź, w jaki sposób oświetlenie przemysłowe LED przyczyni się do wzrostu wydajności Twojej firmy i dowiedz się, jak zmodernizować oprawy oświetleniowe.
Modernizacja oświetlenia – jak to zrobić?
Pierwszym krokiem w celu modernizacji oświetlenia w Twoim zakładzie, powinno być dokładne przeanalizowanie sytuacji obecnej. Niezbędnym etapem będzie podliczenie wszystkich źródeł światła oraz oszacowanie ich średniej mocy. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni rodzaj oświetlenia przemysłowego LED, tak aby lampy zapewniały bezpieczne warunki do pracy dla wszystkich pracowników. Kluczowa jest również ocena obecnej kondycji instalacji elektrycznej. To zadanie nie jest najłatwiejsze, a co istotne należy również odpowiednio zinterpretować otrzymane dane. Dlatego dobrym posunięciem będzie nawiązanie współpracy z doświadczoną firmą, która zajmie się przeprowadzeniem zaawansowanego audytu, analizą zebranych danych i przedstawi wyciągnięte wnioski w sposób prosty i zrozumiały.
Kolejnym etapem modernizacji oświetlenia jest jasne określenie wymagań, które musi spełniać nowy system oświetlenia. Bardzo możliwe, że obecne lampy w Twoim zakładzie nie spełniają wszystkich parametry znajdujące się w normie PN-EN 12 464-1. Podczas tego etapu następuje ustalenie wartości czasu świecenia instalacji, a także zbiera się informacje o czynnościach wykonywanych na poszczególnych stanowiskach pracy. Po uzyskaniu tych danych i ich dokładnej analizie możliwy jest dobór konkretnych opraw świetlnych spełniających potrzeby danego przedsiębiorstwa.
Dopiero po przeprowadzeniu wyżej opisanych czynności można przejść do projektowania oświetlenia przemysłowego LED. Projektanci eksperymentują, sprawdzają i badają, jakie lampy i w jakim natężeniu będą sprawdzały się najlepiej w konkretnym zakładzie lub hali produkcyjnej. Ten etap może zająć więcej czasu, ponieważ każda firma projektująca systemy oświetleniowe chce mieć pewność, że zastosowane rozwiązania przyniosą korzyści firmie, zarówno w sferze bezpieczeństwa pracowników, jak i w kontekście oszczędności. Po akceptacji całego projektu, następuje montaż opraw przez doświadczonych fachowców.
System automatycznego sterowania oświetleniem przemysłowym LED
Dzięki automatycznemu sterowaniu oświetleniem, oprawy świetlne w zakładzie przemysłowym mogą być dostosowane do aktualnych potrzeb, na przykład zmieniającej się ilości światła słonecznego w ciągu dnia lub ruchu pracowników w danym obszarze zakładu. W systemie istnieje także opcja wyłączania oświetlenie w pomieszczeniach, które nie są zajęte, co pozwala na oszczędność energii i dodatkowe obniżenie kosztów.
Lepsze oświetlenie miejsca pracy pozytywnie wpływa na wydajność pracowników, poprawiając ich pole widoczności i zwiększając bezpieczeństwo. Dodatkowo, dzięki sterowaniu oświetleniem, pracownicy nie muszą ręcznie włączać lub wyłączać świateł, co zwiększa ich wygodę i pozwala skupić się na wykonywanych zadaniach.