Jak się okazuje bardzo ważnym elementem w każdym domu, powinien być kominek. To przy nim spędzamy większość chłodnych dni wspólnie z naszą rodziną. Dzisiaj jednak nie mamy do czynienia ze zwyczajnymi kominkami, lecz bardziej nowoczesnymi instalacjami, które są w stanie o wiele lepiej zagospodarować ciepło w mieszkaniu. Wszystko jest teraz automatyczne, a praca jest kontrolowana za pomocą sterowników to dzięki nim mamy do czynienia z takim, a nie innym rodzajem ciepła.
Automatyzm w kominku
Warto pamiętać o tym, aby kominek był zawsze bezpieczny dla wszystkich użytkowników domu oraz odpowiednio wydajny po to, aby ciepło w powietrzu było w stanie ogrzać nasze pomieszczenia bez stosowania innych instalacji grzewczych. Dzięki postępowi technologii poszczególne kominki możemy wyposażyć w mikroprocesory, które umożliwiają lepsze dostosowane temperatury w pomieszczeniach. Daje to między innymi efektywniejszą pracą całego urządzenia bez konieczności manualnych ustawień. Sterowniki tego typu są dostosowane w taki sposób, aby współpracować z każdym rodzajem kominka.
Jak to działa?
Odpowiedź nie jest szczególnie skomplikowana. Poszczególny sterownik kontroluje pracę przepustnicy powietrza, przez którą dostarczany jest tlen do komór spalania. Dzięki takiemu procesowi udaje się nam utrzymać odpowiednią temperaturę, przez co całe urządzenie jest o wiele bardziej ekonomiczne. Korzystając z regulatora, oszczędzamy jednocześnie materiału, którego używamy do spalania. Urządzenie bez żadnych przeszkód współpracuje z pompą obiegową. Całość sterowana jest za pomocą odpowiednich paneli co w urządzeniu grzewczym tego typu, trzeba traktować jako zaletę.
Za co jeszcze odpowiada sterownik?
Urządzenie tego typu ma za zadanie kontrolować pełny proces spalenia drewna bezpośrednio we wkładzie kominkowym. Dzięki takiej automatyce może on również sterować pompą ciepła oraz określony kotłami grzewczymi. Ten system kontroluje więc w pełni ilość powietrza, jaka jest przeznaczona do spalenia. Cały układ jest w pełni zabezpieczony przed możliwością przegrzania. To bardzo istotne, zwłaszcza jeśli dochodzi do przerwy w dostawie energii elektrycznej. W przypadku niskich temperatur nie ma również groźby zamarznięcia bowiem w takich wypadkach sterownik automatycznie, wyłącza pompę c.o, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniu całego systemu grzewczego. Jak więc sami widzimy sterownik, potrafi wiele i najważniejsze jest to, aby umieć dobrze go wykorzystać w praktycznym rozwiązaniu. To najważniejsza rzecz, o którą musimy zadbać.