Wiele sporów dotyczących umów budowlanych trafia do sądu. Wynika to w dużej mierze ze złożoności dokumentów. Ważne jest, aby mieć do dyspozycji wystarczającą ilość dowodów, które pomogą szybko i bezboleśnie rozstrzygnąć spór. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak należy dokumentować istotne fakty, które są niezbędne do dochodzenia roszczeń w sprawach dotyczących umów o roboty budowlane.
Inwestycje budowlane są ryzykowne
Prace budowlane są obarczone ryzykiem. Inwestorzy powinni brać pod uwagę wpływ czynników zewnętrznych na stan techniczny obiektu, takich jak np. warunki atmosferyczne. Niekorzystne warunki gruntowe lub atmosferyczne. Ponieważ inwestycje budowlane są długotrwałe, są podatne na zmiany gospodarcze, takie jak zmiany kursów walut czy wahania cen materiałów budowlanych. Czynnik ludzki ma istotny wpływ na planowanie i realizację inwestycji.
Dlaczego należy gromadzić dowody z placu budowy?
Aby przekonać sąd o zasadności naszych roszczeń w przypadku zaistnienia konfliktu, musimy posłużyć się dowodami ze sporów budowlanych. Dzięki zebranym dowodom będziemy w stanie wykazać skutki i zdarzenia, które leżą u podstaw naszych roszczeń. Większość ludzi zaczyna zbierać dowody na budowie dopiero po wejściu w spór. Odtworzenie faktów związanych z roszczeniami może być trudne, ponieważ z czasem stają się one coraz bardziej skomplikowane. Przygotowanie się do sprawy zwiększa szanse na wygraną w sądzie. Dlatego zbieranie dowodów w momencie, gdy spór jest nieuchronny, może okazać się zgubne. Strony umów budowlanych mają możliwość udokumentowania i właściwego udokumentowania pewnych etapów inwestycji, jak również zdarzeń, które mogą zakłócić proces budowlany.
Działania przedprocesowe
Istnieją dwa rodzaje narzędzi, które mogą zwiększyć szanse na wygranie sprawy w sądzie. Do pierwszej grupy należą działania, które każda ze stron sporu może zastosować samodzielnie, jeszcze na etapie przedsądowym. Należą do nich takie działania jak: dokumentowanie zdarzeń z kontrahentem, utrwalanie całości zebranego materiału w formie cyfrowej (zapis obrazu i/lub dźwięku na płytach DVD, pendrive lub nośnikach typu SD), uzyskiwanie pisemnych oświadczeń od osób zaangażowanych w proces budowlany, sporządzanie protokołów urzędowych przez komornika lub notariusza.
Dokumentowanie zdarzeń z udziałem wykonawcy jest najlepszym sposobem na śledzenie postępu prac budowlanych. Strony mogą przygotować dokumenty, w których przedstawią swoje stanowiska odnośnie postępu inwestycji oraz wydarzeń na placu budowy. Protokoły dwustronne sporządzane są zazwyczaj w celu potwierdzenia zaistnienia określonych okoliczności. Kierownik budowy lub inżynier kontraktu może robić notatki, aby dokumentacja nie straciła fachowej nomenklatury.
Dowody, które wymagają zaangażowania sądu
Materiały zebrane na etapie postępowania sądowego to drugi rodzaj dowodów, które mogą być wykorzystane na poparcie roszczeń w sporach budowlanych. Należą do nich dowody z oględzin, pisemne zeznania świadków, opinie biegłych z innego postępowania oraz dokumenty z instytucji zabezpieczenia dowodów, o której mowa w art. 310-315 k.p.c. Sąd może mieć bezpośredni kontakt z terenem budowy poprzez oględziny. Jest to szczególnie istotne, gdy przedmiot oględzin jest skomplikowany i nietypowy. Celem zabezpieczenia dowodów jest jednak zapobieżenie sytuacji, w której gromadzenie dowodów w przyszłości mogłoby stać się utrudnione lub niemożliwe, np. ze względu na konieczność natychmiastowego usunięcia budynku.
Partner: nwlegal.pl