Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o nadanie charakteru ścianom, w dalszym ciągu jest wykorzystywanie farb. Producenci oferują obecnie szeroki wybór kolorów, dzięki czemu możemy łączyć różne odcienie lub zdecydować się na jedną wyrazistą barwę definiującą charakter wnętrza. Bazowanie na gładkich ścianach, to jednak nie jedyna możliwość ciekawej aranżacji salonu, jadalni czy kuchni. Coraz więcej zwolenników zyskują również inne rozwiązania – beton, kamień lub płytki gipsowe.
Płytki gipsowe – co oferują producenci?
Płytki gipsowe swoim wyglądem znakomicie imitują łupany kamień lub cegłę. Sprawdzą się w salonach, jeśli chcemy zaakcentować jedną ze ścian – na przykład kominkową. Będą również znakomitym wykończeniem kuchni czy jadalni. Struktury, takie jak kamień czy cegła, kojarzone są najczęściej z wnętrzami w stylu rustykalnym i vintage, ale na płytki gipsowe decydują się również wielbiciele minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji. Efektowne będzie na przykład monochromatyczne zestawienie czerni i bieli oraz mebli ze stalowymi wykończeniami.
Położenie na ścianie płytek gipsowych wcale nie musi ograniczać naszej inwencji, jeśli chodzi o dobór kolorów we wnętrzu. Płytki są białe i po ułożeniu z powodzeniem można je pomalować na dowolny kolor.
Układanie płytek gipsowych
Niewątpliwą zaletą płytek gipsowych jest łatwość ich montażu. Przed przystąpieniem do pracy należy jednak zaopatrzyć się w niezbędne produkty – grunt, który pozwoli na odpowiednie przygotowanie podłoża, klej mocujący oraz impregnat zabezpieczający potrzebny do pokrycia gotowej ściany. Kupując same płytki, warto nieco zawyżyć szacowaną liczbę, że względu na straty, jakie mogą pojawić się w trakcie docinania.
Zanim ułożymy pierwsze płytki, konieczne jest wyrównanie ściany, jeśli zachodzi taka potrzeba, oraz użycie preparatu gruntującego. Na tak przygotowanej powierzchni za pomocą kleju mocujemy kolejne elementy – najlepiej rozpocząć układanie od środka lub najbardziej widocznego punktu. Pozwoli to uniknąć w tym miejscu mniej estetycznych łączeń. Układanie płytek powinno się również rozpoczynać od dołu ściany. Najczęściej spotykana technika to tzw. mijanka, czyli przesuwanie kolejnych elementów o około 1/3 długości płytki. Łupki warto również układać, przeplatając elementy pochodzące z różnych paczek, pozwoli na uzyskanie równomiernego odcienia.
Ostatnim etapem prac w pomieszczeniu, gdzie zdecydowaliśmy się na położenie płytek gipsowych, jest ich zabezpieczenie impregnatem, dzięki któremu efekty będą bardziej trwałe. Nie należy się jednak spieszyć z jego nakładaniem, potrzeba co najmniej kilku dni by klej wysechł.