Jeśli chodzi o eksploatację grzejnika, nieodłącznymi elementami są zawory. To małe, ale niezbędne części każdego grzejnika. Ich zadaniem jest kontrolowanie pracy urządzenia grzewczego. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ gdy włączamy i wyłączamy grzejnik, chcemy mieć do dyspozycji różne opcje dotyczące poziomu nagrzewnia każdej części domu. Zawór grzejnika jest narzędziem, które pomaga w tym procesie i jest istotną częścią jego konfiguracji. Wyzwaniem, przed którym stają użytkownicy grzejników jest znalezienie rodzaju zaworu, który będzie w pełni odpowiadał ich potrzebom.
Zawory ręczne
Ręczne zawory grzejnikowe służą jedynie do włączania i wyłączania grzejnika. W ręcznym systemie zaworów grzejnikowych sterowanie grzejnikiem sprowadza się do termostatu, umieszczonego w innym miejscu, poza korpusem grzejnika. Wówczas zawór grzejnika służy tylko do kontrolowania, czy grzejnik jest włączony lub wyłączony i pozwala utrzymać kontrolę nad temperaturą grzejników. Aby kontrolować ilość wody wpływającej do systemu grzewczego, musimy natomiast użyć zaworu odcinającego. Nikt nie chce, aby grzejnik był całkowicie napełniony za każdym razem, gdy ogrzewa pomieszczenie, a ręczny zawór oznacza większą kontrolę nad systemem grzejników.
Termostatyczne zawory grzejnikowe
Termostatyczne zawory grzejnikowe można kupić z grzejnikiem lub jako osobny dodatek. Takie rozwiązanie wpływa nie tylko na łatwość użytkowania systemu grzewczego, ale również ochronę środowiska. Zawory termostatyczne pracują, utrzymując żądaną temperaturę, a dzieje się to za pośrednictwem termostatu umieszczonego w środku zaworu, który po ustawieniu na określoną temperaturę skutecznie odetnie dopływ wody, gdy urządzenie grzewcze osiągnie pożądaną temperaturę. Możemy ustawić żądaną temperaturę, obracając uchwyt na klamce zaworu. To znacznie ułatwia zarządzania pracą grzejników we wszystkich pomieszczeniach w domu.
Zalety zaworów ręcznych i termostatycznych
Zawory ręczne są z pewnością bardziej popularne. Jedną z ich największych zalet jest tańszy montaż. Zawory te zapewniają także bardziej skoncentrowaną kontrolę nad ogrzewaniem w domu. Możemy dostosować zawory ręczne do różnych temperatur w każdym pokoju zwłaszcza, gdy ogrzewamy cały dom, ale potrzebujemy różnego poziomu ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach.
Zawory termostatyczne są z pewnością bardziej przyjazne dla środowiska, niż zawory ręczne. Powodem tego jest fakt, że ich maksymalna wydajność odpowiada zaleceniom dotyczącym mocy grzewczej w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. Pomimo wyższej ceny, pozwalają na zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy na dłuższą metę. Dla użytkownika oznaczają przede wszystkim ogromną wygodę.