Malowanie mieszkania nie musi być kosztownym przedsięwzięciem, którego wykonanie zlecamy profesjonalnej ekipie remontowej. Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie prac, a ich efekty są satysfakcjonujące. Odnowienie ścian, nadanie wnętrzu nowego charakteru i oszczędność pieniędzy – to wszystko uda się łatwo osiągnąć, stosując się do kilku zasad i planując pracę krok po kroku.
Etapy prac malarskich
1. Przygotowanie powierzchni
Ocena stanu ścian i ich odpowiednie przygotowanie to pierwszy i bardzo ważny etap prac. Zaniedbanie w tym względzie będzie skutkowało jednak gorszym kryciem, możliwymi przebiciami poprzedniego koloru i nieestetycznymi bruzdami. Wyraźne ubytki należy naprawić wykorzystując gładź szpachlową, konieczne może okazać się także usunięcie poprzednich warstw farby, jeśli ulega ona łuszczeniu. W przypadku chropowatych ścian, pomalowanych uprzednio intensywnymi kolorami, wskazane będzie użycie farby podkładowej. Dzięki niej wyrównana zostanie chłonność podłoża, zmniejszy się jego porowatość, a krycie będzie o wiele lepsze.
2. Nakładanie farby
Wybierając farbę, należy kierować się przede wszystkim jej jakością. Oferta producentów jest tak zróżnicowana, że bez problemu znajdziemy wśród dobrych produktów interesujący nas odcień.
3. Malowanie sufitu
Przystępując do pokrywania ścian wybranym kolorem, należy pamiętać, że prace powinno się rozpocząć od pomalowania sufitu. W tym celu warto zaopatrzyć się w wałek z teleskopową rączką, która znacznie ułatwi malowanie. Posiadacze drabiny mogą również wykorzystać szeroki pędzel. Najczęściej kolor sufitu tworzy również wąski pas na górze każdej ze ścian, aby go wykonać, używa się malarskiej taśmy samoprzylepnej. Pozwala ona na wyraźne oddzielenie kolorów bez ryzyka powstania nierównej i nieestetycznej linii.
4. Malowanie ścian
Prace rozpoczynamy od pomalowania narożników – pomoże w tym specjalny okrągły wałek. Następnie pomalowana powinna zostać ściana z oknem, dopiero potem możemy przenosić się w głąb pomieszczenia, coraz dalej od źródła światła. Aby uniknąć smug podczas pokrywania farbą dużych powierzchni, najlepiej wykorzystać największe wałki oraz pędzle. Praca stanie się również szybsza. Jedynie okolice okien, listew przypodłogowych i gniazdek warto wykańczać ostrożnie przy pomocy mniejszego pędzla. Warto również zabezpieczyć je taśmą malarską, by uniknąć uporczywego zmywania zaschniętej farby. Jej usunięcie, zarówno z okolic sufitu, jak i innych zabezpieczanych elementów, będzie jednak możliwe dopiero, gdy ściany całkowicie wyschną.
Partner materiału: Zjawiskowydom.pl