Ogrzewanie za pomocą tradycyjnych grzejników jest wciąż najbardziej popularną formą ogrzewania. Jednak coraz powszechniej stosowane jest ogrzewanie podłogowe, które niesie ze sobą wiele zalet. Czym różnią się te dwa systemy grzewcze?
Przegrzewanie - nieefektywne i kosztowne
Konwencjonalne grzejniki wprowadzono, jako luksus w latach 30-tych, ale ich podstawową wadą jest podatność na przegrzewanie pomieszczeń, co sprawia, że system ogrzewania jest znacznie mniej wydajny. Często wymagana jest wentylacja, na przykład otwarcie okna, które przyczynia się do utraty energii cieplnej. Sposób, w jaki grzejniki wytwarzają ciepło, powoduje tworzenie się w pomieszczeniach gorących i zimnych miejsc, co oznacza, że aby poczuć ciepło dalej od grzejnika, należy zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu. Grzejniki wytwarzają więcej ciepła i zmniejszają zimne punkty, ale jednocześnie sprawiają, że obszar w pobliżu grzejnika jest jeszcze cieplejszy. Przegrzewanie oznacza, że temperatura w pomieszczeniu staje się zbyt gorąca, co powoduje konieczność otwierania okien, aby wpuścić trochę zimnego powietrza. To prosta droga do ucieczki ciepła i marnowania energii, a co za tym idzie, także pieniędzy.
Znaczący wpływ na aranżację wnętrz
Ogrzewanie podłogowe jest marzeniem architektów wnętrz, ponieważ nie zajmuje powierzchni podłogi ani ścian. Źródło ciepła znajduje się w tym przypadku w podłodze. Systemy grzejników są często nieporęczne. Każdemu grzejnikowi trzeba przydzielić miejsce na ścianie. Staje się to niezwykle problematyczne, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, takich jak łazienki, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest potrzebny, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Ogrzewanie podłogowe nie ogranicza sposobów ustawienia mebli i daje pełną swobodę projektowania wnętrz.
Podział na strefy - indywidualna kontrola temperatury w każdym pokoju
Ogrzewanie jest bardziej wydajne, gdy istnieje wyraźny podział na strefy. W większości przypadków stosuje się ogrzewanie podłogowe oddzielne dla każdego pomieszczenia, z termostatem kontrolującym każdą konkretną strefę. Dlatego też ciepło jest dostarczane do pomieszczenia tylko wtedy, gdy jest to wymagane. Następuje zmniejszenie ilości wykorzystywanej energii. Konwencjonalne systemy grzejnikowe mają jednak tendencję do nagrzewania się w całym domu w oparciu o centralny termostat. Może to spowodować przegrzanie i niedogrzanie w zależności od położenia termostatu i jest mniej efektywne w przypadku ogrzewania poszczególnych stref. Ogrzewanie podłogowe to bardzo nowoczesny system ogrzewania, który można zainstalować zarówno w istniejących, jak i nowych domach.