Wreszcie przychodzi ta chwila, kiedy nasze marzenia o własnym domu zaczynają się realizować. Zaczynamy wówczas zastanawiać się nad kwestiami oszczędności – czy możliwe jest pogodzenie ekonomii, estetyki i ekologii? W dobie dzisiejszych innowacyjnych rozwiązań jest mnóstwo ciekawych projektów, które łączą w sobie wszystkie te cechy, wystarczy zdecydować się na projekt domu energooszczędnego. Nic dziwnego, że projekty takich stają się coraz popularniejsze, ponieważ nie tylko troszczą się o środowisko, ale przede wszystkim dbają o nasz portfel. Warto o tym pamiętać tym bardziej, że że istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do domów energooszczędnych. Wszystko to oznacza, że domy energooszczędne to świetna inwestycja w naszą przyszłość. Wyjaśniamy więc co tak naprawdę oznacza dom energooszczędny.
Domy energooszczędne pobierają mało energii i mało jej tracą. W tego rodzaju projektach najważniejsze jest to, aby energię jak najefektywniej wykorzystać. Oznacza to, że budynki takie charakteryzują się zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło. Projekty domów energooszczędnych tworzone są z myślą maksymalnego ograniczenia strat energii, dlatego stosuje się w nich takie rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i materiałowe, które sprawiają, że dom zapewnia swoim mieszkańcom najwyższy komfort życia i niskie rachunki za eksploatację budynku.
Właściwości projektów domów energooszczędnych
W projektach domów energooszczędnych ważne jest odpowiednie zaprojektowanie bryły budynku. Chodzi o to, aby czerpała ona jak najwięcej energii z zewnętrznych warunków naturalnych, jak słońce. Równie dużą rolę odgrywa odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata oraz takie zaplanowanie układu okien, aby duże przeszklenia znalazły się od strony południowej, a od północnej ich ilość była ograniczona – możemy zobaczyć taki układ np. w projekcie OMAN 2. Najczęściej forma projektu domu energooszczędnego odznacza się prostym i regularnym kształtem, ponieważ właśnie on w optymalny sposób ogranicza powstawanie mostków termicznych oraz ma jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do jego kubatury, jak np. w projekcie TENIUM . W celu uniknięcia mostków termicznych, w projektach domów energooszczędnych balkony zastępuje się często oknami francuskimi. Z tej racji, że duża ilość ciepła ucieka przez dach, zaleca się projekty domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym, gdzie powierzchnia dachu jest optymalna w stosunku do powierzchni użytkowej. Warto jeszcze zaznaczyć, że projekt domu energooszczędnego posiadać powinien taki układ pomieszczeń, aby od strony północnej znajdowały się w większości te, które pełnią funkcje gospodarcze, a więc garaż, schowki itp. Wiąże się to z tym, że pomieszczenia te nie wymagają wysokich temperatur i można w nich zrezygnować tam z dużej ilości przeszkleń.
Budynki energooszczędne według WT2017
Warto wiedzieć, że od stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne dotyczące budynków oraz ich usytuowania. Te nowe przepisy powstały po to, aby zwrócić uwagę na budownictwo energooszczędne i upowszechnić budowę domów o niskim zużyciu energii. Zmiany wprowadzono z unijnej Dyrektywy 2010/3/UE, nakładającej na państwa członkowskie obowiązek obniżenia zużycia energii. Oznacza to, że do 2021 roku współczynnik zużycia energii powinien być na poziomie bliskim zeru. Projekty domów energooszczędnych staną się w niedalekiej przyszłości zupełną normą i codziennością.