Kotły pelletowe należą do grupy kotłów, które w najmniejszy sposób negatywnie oddziaływują na środowisko naturalne. Proces spalania pelletu przeprowadzany jest w dużej części bezpośrednio w palniku. Precyzyjne podawanie paliwa i powietrza oraz wysoka temperatura pracy palnika zapewnia najwyższą jakość spalania. Dla podwyższenia jakości spalania w kotłach pelletowych stosuje się sondy lambda, w kotłach najwyższej klasy wykorzystuje się optymalizatory procesów spalania. Optymizatory przy pomocy sondy lambda dokonują pomiaru tlenu, sterują ilością podawanego powietrza oraz paliwa.
Jak działa kondensacyjny kocioł na pellet
W tradycyjnych kotłach pelletowych, które spełniają wymogi 5 klasy, spaliny o temperaturze ok. 900C wypływają z kotła do komina. Kotły o tradycyjnej budowie nie wykorzystują energii cieplnej zawartej w parze wodnej, która jest częścią gazów spalinowych. W kotłach kondensacyjnych spaliny z komory kierowane są na wymiennik ciepła, który pod wpływem powracającej z instalacji wody jest chłodny. Spaliny w wymienniku zostają schłodzone do temperatury poniżej tzw. punku rosy, w wyniku tego następuje skroplenie (kondensacja) pary wodnej. Wykorzystując zjawisko kondensacji odzyskujemy część energii cieplnej, która zostaje wykorzystana do celów grzewczych. Sprawność przebiegu zjawiska kondensacji zależy od temperatury powrotu wody z instalacji oraz budowy korpusu kotła i wymiennika. Kondensacyjne kotły na pellet są specjalnie konstruowane, żeby nastąpiło wykorzystanie zjawiska kondensacji. Korpus kotła oraz wymiennik powinien być wykonany z stali kwasoodpornej.
Wydajność kotłów kondensacyjnych
Sprawność tradycyjnych kotłów pelletowych, zgodnie z obowiązującą normą, musi być większa jak 88%, w dobrych kotłach dochodzi do 93%. Badania pelletowych kotłów kondensacyjnych potwierdzają takie sprawności, badania przeprowadzane przy pracy z kondensacją wykazują sprawność na poziomie 98%. Sprawność taką uzyskuje się na poziomie mocy minimalnej. Po przeliczeniach wykonywanych jak dla gazowych kotłów kondensacyjnych producenci podają sprawności 104 do 107%. Licząc metodą tradycyjną wydajność kotłów kondensacyjnych jest wyższa o 5% ( sprawność kotłów kondensacyjnych 98% - sprawność kotłów tradycyjnych 93%). Ze względu na wydajność kotłów kondensacyjnych osiągamy mniejsze zużycie paliwa i zmniejszamy koszt ogrzewania pomieszczeń. Kondensacyjny kocioł na pellet jest stosunkowo drogi. Mały kocioł kosztuje około 5000 zł więcej od kotła tradycyjnego. W przypadku domów jednorodzinnych wykonanych w klasie domów energooszczędnych do ogrzewania domów o powierzchni grzewczej 150m2 zużywamy rocznie mniej niż 2 tony pelletu. Roczna oszczędność na kosztach paliwa wynikająca z zastosowania kotła kondensacyjnego wynosi ok. 120zł. Stopa zwrotu z inwestycji wynosi więc ponad 40 lat. Producenci urządzeń sugerują, że oszczędność roczna jest 10% wtedy stopa zwrotu to ponad 20 lat. Koszt zakupu kotła kondensacyjnego do spalania pelletu jest porównywalny do zakupu powietrznej pompy ciepła, która przy współpracy z systemem fotowoltaiki też redukuje negatywne dla środowiska skutki ogrzewania .