Podłogi celowo postarzane nadają wnętrzu oryginalnego charakteru i są idealne do pomieszczeń w stylu retro, jak i tych nowoczesnych. Na rynku paneli można znaleźć panele od nowości przypominające stare, zużyte. Można również oddać te co posiadamy w ręce specjalistów, bądź przy odrobinie sprawności motorycznych i wiedzy stworzyć takie samemu.
Prosto od producenta
Panele postarzane wychodzące z fabryk wykonane są najczęściej z dębu rustykalnego, posiadającego sęki, czy przebarwienia. Dzięki temu efekt jest bardziej naturalny. Wyprodukowane deski zawdzięczają swój niepowtarzalny wygląd nowoczesnym procesom technologicznym, które zmieniają fakturę powierzchni oraz kolor.
Proces powstawania takich podłóg jest dosyć prosty. Pierwszym etapem jest celowe uszkadzanie mechaniczne desek, by wyglądały one faktycznie jak używane i stare. Kolejno nadaje im się nowy kolor, który powstaje w wyniku reakcji związków zawartych w drewnie. Barwienie trwa dosyć długo – od 3 do 6 miesięcy. Następnie zabezpiecza się powierzchnię desek. W trakcie tego etapu w strukturę drewna wnikają oleje woskowe, które zapobiegną uszkodzeniom. Na koniec stosuje się zabieg, który ma za zadanie zamknąć pory drewna, przez co nabierze on o gładkości i odporności na ścieranie.
Podłoga taka może mieć różne kolory. Może być naturalnie biała, przyciemniana, kawowa. Ich pielęgnacja jest standardowa. Dodatkowo raz na rok/ dwa lata można zakonserwować ją bezbarwnym olejem.
Deski postarzane przez firmę specjalistyczną
W sytuacji, gdy nie chcemy kupować nowej podłogi możemy postarzyć tą, co mamy. Wiele specjalistycznych firm zajmuje się postarzaniem mebli i podłóg. Do postarzania przyjmowane zazwyczaj są podłogi wykonane z dębu lub sosny.Najlepsze efekty uzyskuje się na deskach, które posiadają dużą ilość sęków.
Postarzanie na własną rękę
Gdy chcemy odświeżyć wygląd naszego parkietu nadając mu charakter możemy do oczywiście postarzeć samemu. Pierwszym krokiem jest usunięcie starego lakieru
i wykończenie go na nowo stosując jedną z wielu metod postarzania parkietu. Do tego można użyć wosku, olei (mogą być kolorowe), ługów, bejcy, czy lakierów.
Woskowanie
Wosk może występować pod różną postacią: kostek, kremów, past itp. Najlepszy efekt uzyska się poprzez użycie wosku olejnego lazurowego, który występuje w różnych odcieniach: koniakowym, gołębim, czy dębu antycznego. Biały lub szary wosk nada wygląd wyługowanej podłogi.
Ługowanie
Zabieg ten polega na zmywaniu podłogi specjalną emulsją mydlaną, przez co deski wyglądają jakby były szorowane przez długie lata. Zapobiega on ciemnieniu desek. Ługowana podłoga jest łatwa w czyszczeniu – wystarczy ją przecierać na mokro lub odkurzać.
Bejcowanie i lakierowanie
Bejca na trwałe barwi drewno, pozostawiając widoczne słoje. Zabejcowaną powierzchnię odpowiednim kolorem pokrywa się następnie lakierem w celu ochrony drewna.