Dziś coraz większą uwagę przywiązujemy do rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Nic więc dziwnego, że coraz częściej projektuje się ekologiczny system oświetlenia ogrodowego. Gdzie jak gdzie, ale zielona, przydomowa przestrzeń wytchnienia powinna być przyjazna matce naturze. Oto krótka charakterystyka ekologicznych lamp zewnętrznych.
Wcale nie trzeba przekopywać ogrodu, aby zamontować sieć kabli zasilających lampy elektryczne. W tej roli świetnie sprawdzą się modele na baterie, solarne czy akumulatorowe. Najlepsze są lampy solarne, które świecą za darmo, oszczędzając nasze portfele i naturę. Na rynku znajdziesz ciekawe projekty, które zaskakują formą i barwą światła tak więc szybko zapomnisz o tradycyjnych włącznikach, kablach i reflektorach.
Światło solarne
W lamach słonecznych zastosowane specjalne ogniwa, które wykorzystują energię słoneczną w ten sposób, że za dnia ją magazynują w małych akumulatorkach a następnie oddają ją nocą w postaci światła. Dużym plusem tego rozwiązanie jest to, że nie musisz instalować plątaniny kabli oraz to, że możesz swobodnie przemieszczać lampy z miejsca na miejsce. Projektanci prześcigają się w coraz to oryginalniejszych pomysłach i tak możesz spotkać proste lampiony na wsuwanej w ziemie nóżce, stylizowane retro latarnie, festony świetlne, kinkiety, świecące donice czy kamienia, płytki nawierzchniowe czy nawet meble jak stoły i krzesła z żarówkami LED.
O czym warto pamiętać
Urządzenia solarne będą posiadały dużo mniejszą moc tak, że nie podświetlą spektakularnie fasady domu. Tego rodzaju lampy najlepiej sprawdzają się do delikatnego świecenia, akcentującego ścieżki ogrodowe. Musisz przede wszystkim pamiętać o tym, że lampy te muszą być instalowane w dobrze nasłonecznionym miejscu. W cieniu nie będą mogły pobrać odpowiedniej ilości energii i akumulatorki nie naładują żarówek. Jeśli nasze lampy mają wbudowane czujniki zmierzchu muszą być umieszczone z dala od innych źródeł światła jak latarnie, ponieważ nie włączą się automatycznie wieczorem. Warto również zachować pewną odległość pomiędzy lampami solarnymi, gdyż zbyt ciasne zagęszczenie może skutkować migotaniem światła. Z reguły urządzenia te mogą przebywać w ogrodzie cały rok, jeśli jednak posiadamy mniej wytrzymałe lampy, warto schować je na zimę, ponieważ akumulatorki szybciej się zużywają. Mając to wszystko na uwadze będziesz mógł rozmieścić lampy w taki sposób, żeby twój ogród wyglądał pięknie, nie robiąc krzywdy środowisku. A co najważniejsze zaoszczędzisz dużo pieniędzy w porównaniu z tradycyjnym, elektrycznym oświetleniem.