Kotłownia to chyba jedyne miejsce w domu, gdzie zazwyczaj panuje straszny chaos i bałagan. Właściciele takich domów robią wszystko, aby jak najlepiej zagospodarować to pomieszczenie i proszą o rady nawet w Internecie. Jako, że typowa kotłownia ma około 12 - 16 metrów kwadratowych, trzeba zaplanować ją bardzo rozsądnie. Należy przy tym uwzględnić składzik na węgiel oraz drewno. Aby nie przedłużać zapraszamy poniżej, gdzie dowiecie się, jak zaplanować kotłownię.
Gdy masz już zainstalowany piec
Weź kartkę i narysuj plan pomieszczenia. Uwzględnij na tym planie pozycję pieca Co, gdyż jego lokalizacja nie ulegnie już zmiany. Typowy piec centralny ma około jednego metra kwadratowego powierzchni. W odległości około 40-50 centymetrów od pieca nie powinno znajdować się absolutnie nic, ponieważ temperatura obudowy pieca często sięga 60 stopni.
W kotłowni liczą się przede wszystkim składziki na węgiel oraz drewno. Jeśli wrzucasz opał przez specjalny otwór na zewnątrz domu, to tuż przy drzwiach powinieneś zagospodarować dwa boksy. Jeden boks, znajdujący się na przeciwko otworu i drugi przylegający do niego. Do jednego boksu wrzucasz węgiel, a ten znajdujący się tuż przy okienku będzie służył do przechowywania drewna, którego zazwyczaj używamy aż czterokrotnie więcej podczas zimy niż węgla.
Strop? Tak, strop!
Obydwa boksy powinieneś zaopatrzyć w sufit, czyli strop z piasku i cementu. Jego budowa nie zajmie Ci wiele czasu. Jako, że kotłownia jest pomieszczeniem ciepłym i suchym - możesz zbyt mocno wysuszyć zarówno węgiel jak też drewno. Posiadając sufit w boksie unikniesz tego i zaoszczędzisz sporo pieniędzy na opale.
Pomieszczenie gospodarcze
Boks nie powinien zajmować więcej, jak 10 metrów kwadratowych. Jeśli pozostanie Ci 2 lub 3 metry kwadratowe wolnej przestrzeni, możesz zagospodarować ją na stworzenie małego pomieszczenia gospodarczego. Będziesz w nim trzymał chemię, podpałki lub nawet popiół. Możesz tam również zamontować kran wraz ze zlewem. Opcji masz naprawdę bardzo wiele, a takie osobne pomieszczenie na pewno Ci się przyda.
Teraz już wiecie jak zaprojektować kotłownię tak, aby uniknąć przepychu. Jeśli macie swoje pomysły na wygodną kotłownię, to piszcie pod tematem!