Automatyzacja całej instalacji grzewczej ma za zadanie sprawić, aby system funkcjonował według określonych reguł, które przyniosą między innymi oszczędność w kosztach ogrzewania domu. Dla wielu osób takie działanie jest po prostu wygodne, gdyż nie musimy co chwile sami ustawiać temperatury, jaką chcemy mieć w pomieszczeniu. System automatycznie dopasuje wszystkie parametry za nas i właśnie dlatego jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Automatyczne systemy są w stanie kontrolować między innymi proces spalana oraz jak wspomniano wyżej temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.
Jak wygląda automatyka?
Tak naprawdę nawet podstawowy kocioł gazowy, posiada własny panel sterujący. To właśnie on umożliwia nam ustawienie temperatury wody grzewczej. Tego typu regulacja jest intuicyjna i nie posiada szeregu zaawansowanych opcji. Mamy jedynie do wyboru obniżyć lub podwyższyć temperaturę na tym kończą się możliwości regulacji. Dodatkowo w kotłach czy piecach na paliwa stałe stosuje się wentylatory, a określony ruch wody jest zależny od pompy bowiem, stosuje się tam sterownik elektroniczny i to on poszczególnie jest odpowiedzialny za pracę całego urządzenia.
Regulatory pokojowe
Bardzo często w pomieszczeniach stosuje się tak zwane pokrętła pokojowe. Jest to dodatek do instalacji, który pozwala ustawić automatycznie temperaturę w dzień i w nocy, ale pod kątem określonej godziny. Mamy więc szereg innych możliwości, który pozwoli dopasować temperaturę do naszych oczekiwań. Całość posiada również czujnik rejestrujący, na podstawie którego ustalana jest obecna temperatura w pomieszczeniach. W momencie, gdy zmianie ulega ilość stopni ciepła w pomieszczeniu, czujnik przekazuje tę informację dalej, dzięki czemu regulator dostosowuje się do panujących warunków w danym pomieszczeniu. Właściwie każdy rodzaj regulatora może być zainstalowany w pomieszczeniu i oba będą spełniać swoje zadania. W ten sposób ogrzewanie domu staje się niemal perfekcyjne, a nie przekłada się to na większą ilość spalanego paliwa, więc jest w tym spora oszczędność.
Regulacja temperatury do grzejników
Urządzenia grzewcze w tradycyjnych rozwiązaniach również posiadają własne zawory regulujące. W Tym przypadku jednak mówimy częściej o regulatorach ręcznych, a nie automatycznych, choć w nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się tylko automatyczne pokrętła. Dzięki takiej regulacji system tradycyjnego ogrzewania funkcjonuje sprawniej i nie dochodzi do momentu, w którym pokoje są przegrzane. Tego typu zawory nie są kosztowne dlatego, możemy je dokupić do naszych