W każdym projekcie architektonicznym musi pojawić się schemat ukazujący rozmieszczenie przewodów kominowych, jak również ich rodzaj. Jeśli chodzi o sam ciąg kominowy musi on być dostosowany do urządzenia grzewczego, które ma być użyte do ogrzewania budynku. Właściwe dobranie komina do urządzenia grzewczego jest kluczowe dla bezpieczeństwa domowników oraz wydajności źródła ciepła. Z tego względu pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wybór urządzenia grzewczego, a następnie dostosowanie do niego systemu kominowego.
Tradycyjne kominy murowane
Jeszcze jakiś czas temu powszechną praktyką było wznoszenie kominów murowanych. Do takich kominów można było podłączyć urządzenia grzewcze wytwarzające spaliny o wysokiej temperaturze. Wśród źródeł ciepła produkujących tego rodzaju spaliny znajdują się przede wszystkim stare kotły węglowe, piece kaflowe oraz otwarte kominki.
Kominy stalowe lub ceramiczne
W dzisiejszych czasach odchodzi się już od tego rodzaju rozwiązań na rzecz bardziej nowoczesnych i zaawansowanych systemów, m.in. kotłów gazowych i olejowych. W ich przypadku należy zastosować inny rodzaj kominów, ponieważ kominy murowane nie są w stanie we właściwy sposób odprowadzać produktów spalania. Spaliny powstające w kotłach olejowych i węglowych mają dużo niższą temperaturę, dlatego jeśli podłączylibyśmy je do komina wykonanego z cegły, mogłyby uszkodzić jego strukturę przez osadzanie się skroplin. Rozwiązaniem tego problemu jest podłączenie urządzenia grzewczego wytwarzającego spaliny o niższej temperaturze do komina stalowego lub ceramicznego.
Kominy do kotłów kondensacyjnych
Kotły kondensacyjne wymagają zastosowanie dedykowanego systemu kominowego. Ze względu na zamkniętą komorę spalania, w przypadku kotłów kondensacyjnych należy całkowicie zrezygnować z kominów murowanych. Komin współpracujący z kotłem kondensacyjnym musi być przede wszystkim odporny na działanie kwasów. Materiałami wykorzystywanymi przy produkcji tego typu kominów są ceramika lub stal kwasoodporna. Komin do kotła kondensacyjnego musi umożliwiać zarówno usuwanie powstających spalin, jak i doprowadzać do pieca powietrze z zewnątrz budynku, niezbędne do zachodzenia procesu spalania.
Nowoczesne systemy kominowe
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują nowoczesne systemy kominowe składające się z elementów prefabrykowanych. Takie rozwiązanie może skutecznie zastąpić konieczność stawiania komina murowanego. Na układ składa się system dopasowanych elementów i kształtek, za pomocą których szybko i sprawnie można stworzyć kompletny system kominowy.
Jaki przekrój ma mieć komin?
Generalna zasada obowiązująca dla nowoczesnych urządzeń grzewczych jest taka, że im większa moc źródła ciepła, tym większy przekrój powinien mieć przewód kominowy. Przyczyna takiego stanu jest dość oczywista. Im większa jest moc urządzenia grzewczego, tym więcej spalin ono produkuje. Warto podkreślić, że przekrój komina powinien być również dostosowany do rodzaju paliwa, którym będzie zasilane urządzenie grzewcze.