Kilka słów o liatrze
Liatra jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej i zaliczaną do rodziny astrowatych (Asteraceae). Zwykle osiąga wysokość 50-75 cm, zaś jej ciemnozielone liście tworzą efektowne, zwarte kępy. Największą ozdobą rośliny są jej liczne kwiaty, zebrane we wspaniałe kłosy, których długość może dochodzić nawet do 30 cm. Koszyczki kwiatów liatry mogą mieć, w zależności od odmiany, barwę białą, fioletową lub lilioworóżową. Kłosy zawsze zakwitają od góry do dołu, czyli najwcześniej otwierają się kwiaty położone najwyżej.
Okres kwitnienia liatry kłosowej rozpoczyna się w lipcu i trwa do końca września. Liatra jest zaliczana do roślin miododajnych, dzięki czemu jej kwiaty są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły, ale również przez motyle, co jeszcze dodaje roślinie uroku i sprawia, że staje się ona ozdobą każdego ogrodu oraz atrakcją dla najmłodszych.
Wszystko to sprawia, że liatra jest rośliną bardzo lubianą i często uprawianą przez ogrodników. Do najczęściej spotykanych odmian liatry należą:
- „Kobold” o fioletowych kwiatach, osiągająca 30 cm wysokości;
- „Floristan violet”, charakteryzująca się jasnofioletowymi kwiatami;
- „Floristan weiss” o białych kwiatach, dorastająca do wysokości jednego metra.
Jak hodować liatrę?
O dużej popularności liatry przesądza również fakt, że jest to roślina o skromnych wymaganiach bytowych, które sprawiają, że roślina może przetrwać nawet na bardzo ubogiej w składniki odżywcze glebie. Co więcej, liatra wykazuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz na choroby. Niestety, bulwiaste korzenie liatry stanowią przysmak rozmaitych szkodników i często są przez nie gryzione, co może stanowić pewien problem.
Liatra najlepiej czuje się na niezbyt wilgotnym, słonecznym stanowisku o żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Pragnąc uzyskać jak najobfitsze kwitnienie, dobrze jest w okresie wiosennym zasilić roślinę nawozami. Liatrę można też łatwo rozmnożyć z nasion lub przez podział istniejącej już rośliny. Jeżeli planujemy wyhodować liatrę z nasion, można je wysiewać wprost do gruntu na przełomie marca i kwietnia. Warto jednak zaznaczyć, że siewki rosną dość wolno i z posianych nasion pierwsze kwitnące rośliny uzyskamy dopiero po minimum 2 latach.
Liatrę często stosuje się do obsadzania rabat, na których rosną wysokie lub średnie byliny. Roślina bardzo efektownie prezentuje się także w ogrodach naturalistycznych. Długie i sztywne kwiatostany powodują, że liatra często hodowana jest na kwiaty cięte, które mogą stanowić podstawę bardzo interesujących kompozycji. Kwiaty liatry doskonale nadają się również do suszenia.