Klimat w Polsce zmienia się na coraz cieplejszy, co doskonale pokazała ostatnia zima. W sezonie 2019/2020 w wielu miejscach o śniegu można było tylko pomarzyć. Nie oznacza to jednak, że taka tendencja będzie się utrzymywać. Sytuacja meteorologiczna zależy od zbyt wielu czynników, by można było stawiać tak daleko idące prognozy. Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych chłodów mieszkańcy domów jednorodzinnych zaczynają zadawać sobie jedno z zasadniczych pytań: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Bardzo praktycznym, a jednocześnie ekonomicznym rozwiązaniem jest korzystanie ze sterowników do pieców CO, mogących współpracować z różnymi rodzajami kotłów.
Centralne ogrzewanie w domach jednorodzinnych
Od tego, na jaki rodzaj kotła się zdecydujemy, zależy wiele istotnych kwestii, m.in. komfort obsługi i koszty użytkowania. Wybór pieca CO powinien być więc dobrze przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Przed zakupem urządzenia powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Pierwszym z nich jest rodzaj zasilania. Producenci oferują kotły gazowe (obecnie najpopularniejsze), piece na pellet (wyróżniające się niskimi kosztami eksploatacji) i piece na ekogroszek (przyjazne dla środowiska). Dużą popularnością nadal cieszą się w Polsce piece węglowe, obecnie dąży się jednak do zastępowania ich nowocześniejszymi i bardziej ekologicznymi. Drugim ważnym parametrem jest zakres funkcjonalności urządzenia. Zasadniczo do wyboru mamy kotły jedno- i dwufunkcyjne (służące odpowiednio jedynie do ogrzewania pomieszczeń lub także do podgrzewania wody użytkowej). Istotna kwestia to także dobór mocy pieca odpowiedniej do zapotrzebowania budynku na ciepło.
Wybierz sterowniki do pieca z podajnikiem!
Sterowniki do pieca węglowego
Kotły węglowe to wciąż najpopularniejsze spośród wszystkich pieców na paliwa stałe. W polskich domach możemy spotkać zarówno tradycyjne (i nieco już staroświeckie) kotły zasypywane ręcznie, jak i te z podajnikiem automatycznym. Piece węglowe różnią się konstrukcją. Innej techniki palenia wymagają tzw. kotły górnego spalania, a innej kotły dolnego spalania. Największymi zaletami wersji z podajnikiem jest łatwość utrzymania paleniska w czystości, duża pojemność zasobnika i prostota obsługi. Dobrej jakości piece węglowe z podajnikiem mogą być wyposażone w dodatkowy regulator. Takie urządzenie usprawnia działanie całej instalacji, pozwalając mieszkańcom zarządzać pracą systemu nie z kotłowni, lecz z pomieszczeń mieszkalnych. Sterowniki do pieca węglowego z podajnikiem znajdziemy w ofercie wielu producentów nowoczesnej automatyki domowej. Popularnym wariantem są zwłaszcza elektroniczne miarkowniki ciągu.
Sterowniki do pieca z podajnikiem ślimakowym
Wybierając najważniejsze urządzenie do naszej kotłowni możemy zdecydować się na piec z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Główną funkcją jednego i drugiego jest automatyzacja obsługi pieca i ograniczenie konieczności ręcznego uzupełniania paleniska. Decydując się na wariant z podajnikiem tłokowym musimy mieć na uwadze fakt, że paliwo musi być idealnie suche – inaczej może dojść do zablokowania mechanizmu. Alternatywą są kotły z podajnikiem ślimakowym. Pracą urządzenia zarządza tu programowalny sterownik: jedyne, co musimy zrobić, to uzupełnić zasobnik i ustawić pożądane parametry. Tego rodzaju regulatory można zastosować w różnych rodzajach kotłów. Coraz większą popularnością cieszą się zwłaszcza sterowniki do pieca na ekogroszek.
Wybierz sterowniki do pieca zasypowego!
Sterowniki do kotłów zasypowych
Nowoczesne sterowniki do kotłów zasypowych zarządzają zarówno pracą pompy CO, jak i działaniem wentylatora dostarczającego powietrze do pieca. Bardziej zaawansowane wersje mogą regulować funkcjonowanie podajnika, zaworów mieszających i pomp dodatkowych.
Sterowniki do pieca olejowego
Produkowane obecnie sterowniki mogą współpracować również z piecami olejowymi. Ich funkcją jest zapewnienie najlepszej sprawności procesu spalania, a tym samym ograniczenie zużycia paliwa do niezbędnego minimum. Sterownik do pieca olejowego może być wyposażony w zegar z programatorem dobowym lub tygodniowym.