W czasach mojego dzieciństwa, w jadalni mieliśmy pianino, które powoli zaczęło odmawiać współpracy. Nie dało się go zupełnie dostroić. Pod koniec brzmiało naprawdę fatalnie. Niestety, nie zdawaliśmy sobie sprawy z przyczyny takiego stanu rzeczy, a w pewnym momencie było już za późno, żeby cokolwiek zrobić. Tymczasem wszystko miało związek z wilgocią. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest wilgotność w domu i jak może wpływać na nasze zdrowie. Nadmiernie wilgotne powietrze i zbyt suche powietrze mogą stwarzać poważne problemy.
Dlaczego wilgotność w pomieszczeniach jest ważna?
Wilgotność względna w pomieszczeniach może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Osobom niezaznajomionym z terminem "wilgotność względna”, podpowiadamy, że jest to ilość pary wodnej obecna w powietrzu w stosunku do ilości, którą może ono pomieścić. Nasze pomieszczenia powinny mieć wilgotność względną na poziomie około 50%. Mało, kto posiada jednak higrometr, który pozwala nam kontrolować wahania wilgotności powietrza.
Wysoka wilgotność jest powszechnym problemem, ponieważ nasze coraz bardziej izolowane domy nie odprowadzają wilgoci z pomieszczeń, co prowadzi do gromadzenia się pleśni na naszych ścianach i oknach. Nasze zwyczaje wcale nie wpływają na poprawę sytuacji. Coraz częściej suszymy ubrania w naszych pomieszczeniach i zapominamy o ich regularnym wietrzeniu. Rozprzestrzenianie się pleśni i bakterii w tych warunkach może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza dla osób z chorobami układu oddechowego lub alergiami, ponieważ liczba zarodników w powietrzu znacząco rośnie.
Niska wilgotność może również stanowić problem w zimie. Zbyt suche powietrze również prowadzi do wielu problemów. Popękane naczynka, swędzenie skóry, podrażnienia oczu i nosa to tylko jedne z wielu.
Jak radzić sobie z niską wilgotnością
Niska wilgotność jest często skutkiem instalacji niektórych rodzajów systemów grzewczych, które przede wszystkim wykorzystują konwekcję do wytworzenia ciepła. Ponieważ używają one wyłącznie powietrza do przenoszenia ciepła, wilgotność względna w pomieszczeniu spada. Jedną ze sprawdzonych metod walki z wysuszonym powietrzem jest umieszczenie w pobliżu grzejnika pojemnika z wodą, która będzie stopniowo parować, gdy pomieszczenie się nagrzeje, pomagając utrzymać wilgotność w pomieszczeniu. Jeżeli interesują nas bardziej profesjonalne rozwiązania zaopatrzmy się w nawilżacz powietrza. Niektóre mają nawet mają wbudowane higrostaty, które pomagają regulować parę wodną w powietrzu.