Polacy docieplają swoje domy z dwóch względów: oszczędnościowego oraz estetycznego. Ładna elewacja dodaje uroku budynkowi i zwiększa jego wartość o minimum 20 procent. Inwestorzy już po roku od remontu widzą wyraźny progres w wysokości rachunków. Są one niższe, ponieważ docieplenie jednorodzinnego domu może zagwarantować nawet 40% oszczędność na ogrzewaniu. W przypadku domów piętrowych mowa o 30%. Kiedy zabrać się za docieplanie i z jakiego materiału skorzystać? Tego dowiecie się poniżej!
Dach - mózg każdego domu
Podobnie jak w przypadku ludzkiego organizmu, tak samo w budynku temperatura równomiernie rozchodzi się po wnętrzu. Jeśli idziemy na spacer bez czapki, to nasze ciało szybko się ochładza. Jeżeli nasz dom nie ma docieplonego dachu, to blisko 30% energii cieplnej jest uwalniania do atmosfery powodując straty. Dach jest mózgiem każdego domu, któremu należy zapewnić odpowiednią czapkę.
Czym docieplić dach? Wełną mineralną!
Z uwagi na cenę oraz charakterystykę, wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem do dociepleń. Jedna rolka o 10 centymetrowej grubości wełny pozwoli na docieplenie nawet 5 metrów kwadratowych. Koszt zakupu rolki to wydatek od 30 do 45 złotych. Całkiem niewiele, a ceny z roku na rok spadają.
Dlaczego wełna?
Stosowanie wełny pozwoli na spore oszczędności, a ponadto zagwarantuje najlepszą izolację dachu. Wełna nie nagrzewa się, nie przepuszcza temperatury, a ponadto nie reaguje na ciepło, które oddaje pokrycie dachowe. Na docieplenie 100 metrów kwadratowych wydamy niewiele ponad 1000 złotych, co tworzy kontrast dla poliuretanu - docieplenie tym materiałem będzie kosztować nawet i 5000 złotych.
Wełna mineralna jest tworzywem sztucznym, biodegradalnym i w zasadzie nieszkodliwym. Z uwagi na strukturę oraz charakterystykę wydaje się najlepszym materiałem do docieplenia domu.
A Wy? W jaki sposób docieplaliście swoje domy? Napiszcie kilka słów pod tym tematem!