O wyglądzie łazienki decydują detale i staranność wykonania poszczególnych prac. Największej uwagi wymaga z pewnością położenie płytek, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale stanowią również element dekoracyjny wnętrza. Dlatego tak ważny jest sposób ich ułożenia – z oczywistych względów liczy się trwałość, ale dla wizualnego efektu równie istotne jest dopasowanie elementów.
Przygotowanie podłoża
Początkowy etap prac w łazience zadecyduje o tym, czy płytki nie odpadną, nie pękną lub czy nie będzie dostawała się pod nie woda. Aby zadbać o te aspekty, konieczne jest przygotowania podłoża.
Podłoga musi być równa, szczelin nie da się bowiem zredukować na etapie użycia zaprawy cienkowarstwowej, na której kładziemy płytki. Ważne jest również oczyszczenie z kurzu oraz innych zabrudzeń, które mogłyby wpłynąć na przyczepność. Bezpośrednio przed położeniem płytek należy użyć emulsji gruntującej.
Wybór kleju
Klej do płytek powinno się wybierać starannie, biorąc pod uwagę zarówno rodzaj podłoża, jak również wielkość samych płytek. Na przykład płyty kartonowo-gipsowe, cieszące się popularnością podczas remontów, należą do podłoży odkształcalnych, dla których odpowiednia będzie zaprawa oznaczana symbolem C2. W przypadku podłóg kluczowa może okazać się jakość podłoża, na którym położone będą płytki. Jeśli jest nierówne, konieczne będzie zastosowanie zaprawy grubowarstwowej, która uzupełni ubytki. Przy układaniu posadzek najczęściej używa się kleju samorozpływnego, który sprawdza się w przypadku dużych kafli i należy do materiałów odkształcalnych.
Technika układania płytek
W sklepach budowlanych i hurtowniach znajdziemy wiele dostępnych kolorów i wzorów płytek. Szczególnie jeśli chcemy połączyć dwa kolory lub korzystamy z płytek dekorowanych, które urozmaicą gładką powierzchnię, warto wcześniej zaplanować ich ułożenie.
Aby łazienka prezentowała się schludnie, ważne jest zadbanie o równe odległości pomiędzy układanymi płytkami – pomogą w tym specjale krzyżyki, które następnie należy usunąć. Na końcowy efekt wpłynie też spoinowanie. Przestrzenie między płytkami wypełnia się elastyczną zaprawą do fug, którą warto dobrać do koloru płytek. Producenci nie ograniczają się tylko do białych fug – chociaż te nadal cieszą się popularnością – ale dają klientom możliwość wyboru spośród ponad dwudziestu barw. Przestrzeń na styku ścian i podłogi oraz pomiędzy ścianami można natomiast wypełnić silikonem.