Drewniana posadzka jest ważnym elementem wystroju mieszkania. Musi ona być także wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. By tak się stało powinna być odpowiednio ułożona oraz w większości przypadków przyklejona. Przy tym należy kierować się kilkoma ważnymi wytycznymi, a także poradami fachowców.
Wilgotność drewna
Kupując drewnianą posadzkę musimy dopasować wilgotność drewna do warunków panująca we wnętrzach pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest na kilka tygodniu przed położeniem podłóg rozpakować je i rozłożyć w pomieszczeniach, gdzie mają leżeć.
Nie wolno pod żadnym pozorem kłaść posadzki na niedosuszonym podłożu. Mogłoby to spowodować paczenie drewna, a nawet pękanie ścian działowych. Osoba kładąca posadzki ma obowiązek sprawdzić temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a także ocenić jakość powierzchni podkładu.
W znacznej większości pokryć podłogowych zalecane jest przyklejenie ich do podłoża odpowiednim klejem. Klej musi być dobrany do posadzki, w innym przypadku może nawet uszkodzić parkiet. Parkiety i deski, które posiadają wykończenie warstwą licową można układać jako posadzkę pływającą. Jedynym tego minus jest to, że jest głośniejsza niż ta przyklejona.
Odpowiedni klej i ułożenie
Jeśli nie znamy się na układaniu parkietu powinniśmy powierzyć to zadanie doświadczonemu fachowcy, który dobierze odpowiedni klej do odpowiedniego rodzaju parkietu. Najbardziej uniwersalnymi klejami są kleje poliuretanowe jedno lub dwu-składnikowe. Parkieciarz będzie wiedział także jaką szerokość szczelin dylatacyjnych zostawić oraz od której ściany zacząć układanie parkietu, doradzi także wzór parkietu. Należy pamiętać także, że ułożenie parkietu równolegle do ściany z oknem uwypukli krzywiznę parkietu.
Parkiet jest ważnym elementem wystroju mieszkania. Najważniejsze jednak, by wyglądał estetycznie i spełniał swoją funkcję jak najdłużej. Gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat zostawmy układanie parkiety fachowcom.