Tak naprawdę to właśnie od tego jak wygląda plan domu, wpływa na zasadniczą decyzję dotyczącą kupna projektu typowego. Należy więc podkreślić, że pod względem funkcjonalności domy na planie litery L należą do najpopularniejszych rozwiązań, ponieważ umożliwiają stworzenie w domu wyraźnych, oddzielonych od siebie stref. Najczęściej chodzi o takie strefy, jak dzienna, sypialna i gospodarczo garażowa. Dodatkową zaletą takiego planu jest możliwość budowy domu na odbiegających od standardu działkach. Co jeszcze warto wiedzieć?
Domy w kształcie litery L są często wybierane przez tych Inwestorów, którym zależy nie tylko na funkcjonalnych wnętrzach, ale również na ciekawej i niebanalnej architekturze ich przyszłego domu. Wiąże się to z tym, że w budynkach zaprojektowanych na rzucie w kształcie litery L można znaleźć na przykład występującą z frontowej elewacji atrakcyjną formę garażu bądź odwrotnie – krótszą część garażową przylegającą do bocznej elewacji domu. Najlepsze jest to, że bez względu na wybraną propozycję zyskujemy możliwość zaplanowanie niezwykle funkcjonalnego układu pomieszczeń z wyraźnym oddzieleniem garażu z częścią gospodarczą od strefy dziennej i prywatnej.
Co zyskujemy?
Zacznijmy od tego, że układ domu w literze L umożliwia lepszą ekspozycję pomieszczeń dziennych. Zamiast zwartej bryły, której centralna część jest niedoświetlona, dom będzie składał się z dwóch prostopadłych skrzydeł. Najczęściej w jednym z nich lokalizuje się zwykle komunikację, pomieszczenia nocne, gospodarcze i uzupełniające, a w drugim, mniejszym, część dzienną. Dlaczego? Otóż dzięki takiemu rozwiązaniu dom otwiera się na trzy strony i słońce może przez cały dzień doświetlać wnętrze. Układ taki idealnie sprawdza się w domach z wejściem od południa, ale przy tradycyjnym rozmieszczeniu jest to również bardzo korzystne. Co dalej? Kształt litery L pozwala również dużo czytelniej oddzielić pomieszczenia dzienne od nocnych, co jest znacznym udogodnieniem zwłaszcza w domach parterowych. Co więcej, nie tylko wnętrze domu zyskuje na funkcjonalności, ponieważ dzięki tektonice projektów na planie litery L, w obejściu tworzą się atrakcyjne miejsca, które mogą zostać wciągnięte pod obrys dachu, co sprawia, że powstają przytulne zadaszone tarasy oraz funkcjonalne podcienia przed wejściem. Należy jednak zaznaczyć, że budowa tego rodzaju obiektów wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami. Wynika to z tego, że większa cena realizacji zawsze towarzyszy bardziej skomplikowanej bryle. Należy też wspomnieć, że ogrzewanie takich budynków może okazać się kosztowne, ponieważ więcej ścian zewnętrznych, bardziej rozłożysta bryła oraz liczniejsze okna powodują wzrost strat ciepła.
Ciekawe projekty
Wybierając projekt domu, należy wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby jego przyszłych użytkowników, ale również wielkość i kształt działki oraz wytyczne zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzjach o warunkach zabudowy. Warto z takimi dokumentami zapoznać się wcześniej, aby mieć pewność, że wybrany projekt rzeczywiście będzie można zrealizować na danej posesji. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie układowi w kształcie litery L możemy wybierać spośród różnych projektów. Konstrukcje i sposób wykończenia poszczególnych rozwiązań mogą być bardzo różne – niektóre wieńczone są więźbą, jak np. projekt SZANTA 2 inne bardziej płaskim dachem, jak w przypadku projektu HORTENSJÓW. Ponadto znajdziemy domy zarówno nowoczesne jak i tradycyjne, małe i duże, parterowe, piętrowe i wiele innych.