Do kategorii projektów domów w stylu kanadyjskim zaliczają się niewielkie, praktyczne domy letniskowe lub mieszkalne, wykonane w lekkiej konstrukcji drewnianej. Spotkamy tutaj projekty o prostej, nieskomplikowanej formie, parterowe bądź z poddaszem – wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Elewacje wykończone są zazwyczaj szalówką, a niewielka powierzchnia użytkowa oraz optymalna ilość okien dostosowana jest do rozmiarów pomieszczeń. Są to również cechy charakterystyczne domów z tej kategorii. Projekty domów skandynawskich sprawdzą się idealnie przy realizacji ośrodków wczasowych czy rekreacyjnych, jak również indywidualnych niewielkich budynków mieszkalnych.
Projekty domów kanadyjskich zyskują coraz większą popularność wśród polskich klientów. Na razie najczęściej są one wybierane głównie na domy letniskowe, jednak stopniowo Polacy dostrzegają ich ogromny potencjał również w budownictwie mieszkalnym. Domy tego rodzaju powstają na bazie drewnianego szkieletu, a sama konstrukcja najczęściej w znacznej mierze wykonana jest z elementów prefabrykowanych. To wszystko składa się na skrócenie czasu budowy domu. Drewniane ściany ocieplane są zazwyczaj wełną mineralną.
Zalety domów kanadyjskich
Taki lekki i sprawdzony szkielet drewniany posiada wiele zalet. Zacznijmy od tego, że domy te należą do najszybszej dostępnej technologii budowlanej. Otóż gotowy dom może powstać nawet w ciągu trzech miesięcy. Dom zbudowany przez profesjonalistów, będzie bardzo trwały. Szacuje się, że tego rodzaju budynki z powodzeniem mogą przetrwać nawet cały wiek. Drewno wykorzystywane do budowy domy jest wcześniej specjalnie osuszane i impregnowane, przez co materiał ten jest odporny na wilgoć i szkodniki. Tego rodzaju domy odznaczają się wyjątkowym wyglądem i przytulną atmosferą. Drewniane ściany przywodzą na myśl naszą własną chatkę, skrytą w otoczeniu leśnych drzew. Właśnie w takie naturalne otoczenie świetnie wkomponuje się dom SASINY. Znajdziemy tutaj małe rozwiązania, jak np. projekt SASANKOWICE lub większe realizacje dostosowane do potrzeb dużej rodziny, jak ORZESZNIK 2
Co jeszcze?
Projekty domów kanadyjskich od kilkunastu lat podbijają rynek budowlany. Wszystko dzięki krótkiego czasu budowy, niskie koszty i efektowny wygląd. Budynek w tym systemie można szybko, niezależnie od pory roku. Oczywiście jak każdy dom, również i ten wymaga fundamentów, ale na tym wszystkie prace „mokre” się kończą. Co więcej, nawet przy kilkustopniowym mrozie można stawiać całą konstrukcję. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla tych inwestorów, którym zależy na czasie. Jeśli finanse nie pokrzyżują naszych planów, nowy dom można urządzać już po trzech miesiącach od wylania fundamentów. Dla kogo takiego rozwiązania? Domy kanadyjskie to świetne rozwiązanie dla tych, którzy ceniący sobie domy wolnostojące lub którzy często zmieniają miejsce zamieszkania. Otóż wybudowanie tego rodzaju domu jest znacznie tańsze niż murowanego. Lekka konstrukcja nie jest jednak w pełni odporna na działanie ognia i wilgoci, co oczywiście nie oznacza, że wystarczy iskra z ognia a dom staje od razu w płomieniach. Warto jednak zadbać o materiały ognioochronne podczas budowy. Ważna będzie również właściwa wentylacja, w innym wypadku będziemy mieć problemy z wilgocią. Projekt domu kanadyjskiego z pewnością jest godny uwagi jeśli chcemy zbudować tanio, szybko i z gustem. Konstrukcja jest przy tym energooszczędna, ekologiczna oraz wyjątkowa łatwa w ewentualnej przebudowie.