Obecnie Ytong cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Wynika to z tego, że materiał ten charakteryzuje się wieloma zaletami, do których można między innymi zaliczyć wyjątkowo doskonały współczynnik przenikania ciepła oraz znaczną szybkość wznoszenia budowy. Jeśli więc zamierzacie zbudować dom używając Ytonga, prezentujemy ciekawe projekty bazujące na tym rozwiązaniu. Odpowiednie zaplanowanie budowy pozwala na maksymalne wykorzystanie mocnych stron materiału.
Ytong to nic innego jak technologia produkcji betonu komórkowego, którą opatentowano w 1924 r. przez szwedzkiego naukowca Adela Erikssona. Na skalę przemysłową bloczki z betonu komórkowego rozpoczęto produkować w 1929 roku, a w latach 40. rozpoczęto produkcję na terenie Niemiec i Polski. Właśnie tę dekadę uważa się za prawdziwy początek masowego rozwoju technologii produkcji bloczków z betonu komórkowego. Geneza powstania Ytong wiązała się z niedoborem zasobów drewna na początku XX wieku, a ideą, przyświecającą wynalazcy było opracowanie materiału, który mógłby zastąpić brakujące drewno, które wcześniej stosowano jako materiał konstrukcyjny w budownictwie. Co ciekawe, Ytong ma z drewnem wiele wspólnego, jednak w porównaniu z nim jest bardziej trwały, odporny na korozję biologiczną, szybszy w produkcji oraz całkowicie niepalny. Co jeszcze warto wiedzieć?
Właściwości izolacyjne
Należy podkreślić, że Ytonga się nie ociepla, ponieważ bloczki materiału charakteryzują się najwyższą izolacyjnością termiczną spośród dostępnych materiałów konstrukcyjnych. Ściana już o grubości 36,5 cm z bloczków betonu komórkowego spełnia wymogi dotyczące izolacyjności termicznej bez dodatkowego ocieplenia. Z kolei ściany z bloczków Ytong o grubości 48 cm zapewniają współczynnik przenikania ciepła U=0,17W/(m2K), bez konieczności żadnego dodatkowego ocieplenia. Wybór jednowarstwowej ściany z bloczków Ytong zapewni nam nawet trzykrotne skrócenie czasu wznoszenia ścian. Warto dodać, że zastosowanie bloczków betonu komórkowego do budowy ścian z ociepleniem pozwala na zmniejszenie ich grubości średnio o 6 lub 7 cm w porównaniu do innych materiałów a przy tym zapewnia taki sam współczynnik przenikania ciepła U. Odpowiedni stosunek gęstości do izolacyjności termicznej sprawia, że Ytong świetnie chroni również przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem.
Właściwości użytkowe
Beton komórkowy jest stosunkowo lekkim materiałem, przez co bloczki mogą mieć znacznie większe rozmiary, co w logiczny sposób przyśpiesza samo murowanie ścian. Materiał ten jest również całkowicie jednorodny, posiada te same właściwości we wszystkich kierunkach. Znajdziemy Warto wiedzieć, że wszelkie narzędzia do obróbki drewna, nadają się też świetnie do obróbki betonu komórkowego. Dotyczy to również kołków, gwoździ oraz wierteł. Oznacza to, że wykonywanie skomplikowanych kształtów ścian nie stanowi żadnego problemu. Co więcej, Ytong jest całkowicie naturalnym materiałem, o doskonałej zdrowotności i odznacza się najniższą promieniotwórczością naturalną. Jest to również materiał, który można poddać recyklingowi, co ma wielkie znaczenie dla ekologii.
Bezpieczeństwo i styl
Ytong to materiał całkowicie niepalny, który posiada klasę reakcji na ogień A1 jest więc całkowicie niepalny, a podczas pożaru nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Dodatkowo na rynku znajdziemy projekty w każdym stylu – od nowoczesnych, jak PRZYTULIINKA , przez proste i funkcjonalne, jak KOSMATKA do bardziej tradycyjnych, jak MIŁOSNA.