Termostaty stały się bardzo popularnym sposobem kontrolowania temperatury w domu. Jednak według badań, wiele osób korzystając z termostatu popełnia pewne podstawowe błędy, które generują dodatkowe koszty.
Ustawianie nieprawidłowej temperatury
Ustawienie odpowiedniej temperatury na termostacie jest kluczem do komfortu w domu. Jednak obecnie wiele osób ma tendencję do przegrzewania domów, co prowadzi do marnowania energii i obniżenia komfortu. Sugerowana temperatura w pomieszczeniach wynosi około 21 ° C, natomiast temperatura w sypialni powinna być trochę niższa i oscylować w granicach 18 ° C. Przekraczanie temperatury 24 ° C w pokojach można już nazwać ich przegrzewaniem. Niestety, podstawowe systemy centralnego ogrzewania nie pozwalają na regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i zbyt często w korytarzu znajduje się tylko jeden termostat, co utrudnia wyrównanie temperatur w całym domu. Pamiętajmy o tym, że niewykorzystane pomieszczenia powinny być zamknięte, a grzejniki ustawione na najniższym poziomie.
Wykorzystanie termostatu do jak najszybszego ogrzania pomieszczeń
Jeśli właśnie wróciliśmy do zimnego domu w mroźną zimę, może wydawać nam się, że włączenie termostatu to rozsądne rozwiązanie. Jednak włączony termostat wcale nie pozwoli nam szybciej poczuć ciepło. Powód tego jest prosty: termostat nie ma kontroli nad tym, jak szybko nasz dom się nagrzewa. Jego rola ogranicza się do ustawienia końcowej temperatury, idealnej dla naszego komfortu. Najlepiej myśleć o podstawowym termostacie, jako ograniczniku temperatury. Takie podejście pozwala na włączenie ogrzewania aż do osiągnięcia zadanej temperatury. W tym momencie termostat wyłącza ogrzewanie, aż temperatura ponownie spadnie. Ustawienie termostatu powyżej poziom komfortu sprawia, że przegrzewamy pomieszczenia, a w konsekwencji marnujemy energię.
Wyłączanie termostatu podczas nieobecności w domu
Wiele osób całkowicie wyłącza ogrzewanie, gdy wychodzi z domu. Może to jednak narazić nasz dom na ryzyko zawilgocenia, rozwoju pleśni i pęknięcia rur. Na szczęście większość domów jest dobrze izolowanych, więc w ciągu dnia temperatury nie spadną zbyt nisko. Jednak właściwe ustawienie temperatury podczas naszej nieobecności to dużo lepsze rozwiązanie, niż całkowite wyłączenie ogrzewania. Prawidłowe ustawienie temperatury w domu może zająć trochę czasu i może wymagać odrobiny eksperymentów, ale dobrym punktem wyjścia jest 16 stopni C. Przeciętny dom potrzebuje około 1 godziny na rozgrzanie się od 16 stopni C do 21 stopni C, więc powinniśmy odpowiednio ustawić termostat. Inteligentne termostaty mogą rozwiązać nasze problemy z ustawianiem odpowiedniej temperatury i pozwalają zrezygnować z eksperymentowania, automatycznie obliczając najbardziej optymalną temperaturę, gdy jesteśmy poza domem.