Ocieplenie domu może być wykonane zarówno na etapie budowy, jak i później, w trakcie przeprowadzania prac termomodernizacyjnych. Bez względu na to, kiedy zdecydujemy się ocieplić budynek musimy pamiętać o pewnych kluczowych zasadach. Co trzeba wiedzieć na temat ocieplenia domu? Przedstawiamy krótki poradnik.
Projekt
Kluczem do skutecznego ocieplenia domu jest działanie zgodne z ustalonym wcześniej projektem. Opracowanie dokładnego projektu to jeden z najważniejszych kroków w całym przedsięwzięciu. Obowiązkowym elementem projektu powinna być dokładna analiza cieplno-wilgotnościowa wszystkich przegród zewnętrznych, na podstawie której dobierana jest grubość warstwy ocieplenia. Ze względu na to, że przygotowanie projektu wymaga fachowej wiedzy i umiejętności, warto zlecić go doświadczonym specjalistom. Wybierając dobrą ekipę montażową mamy pewność, że wszystkie elementy ocieplenia zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami producenta materiałów użytych do termoizolacji.
Dobór materiału
Kolejną ważną decyzją związaną z ociepleniem domu jest wybór materiału. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Jedno i drugie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. W przypadku płyt styropianowych największym atutem jest cena. Zakup oraz montaż ocieplenia styropianowego jest znacznie tańszy niż koszt materiałów i robocizny dla ocieplenia z wełny mineralnej. Styropian jest materiałem całkowicie nieszkodliwym dla zdrowia, a jego produkcja nie ma znaczącego wpływu na zanieczyszczenie środowiska. Niektórzy twierdzą, że styropian ma niskie właściwości ognioodporne. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ płyty styropianowe charakteryzują się znaczną odpornością na działanie wysokich temperatur – choć nie tak wysoką jak w przypadku wełny mineralnej. Drugim tworzywem używanym do ocieplania domów jest właśnie wełna mineralna. Koszty związane z wykonaniem izolacji z wełny mineralnej jest wyższy (ma na to wpływ cena samego materiału, jak i montaż, który jest nieco trudniejszy), jednak sam materiał sprawdza się w tym przypadku idealnie. Wełna mineralna, oprócz tego, że jest odporna na wysokie temperatury, ma również doskonałe właściwości akustyczne. Ocieplając dom wełną mineralną zyskujemy więc nie tylko izolację termiczną, lecz także akustyczną.
Odpowiednie zabezpieczenie
Przeprowadzając prace związane z ociepleniem domu musimy pamiętać, że nie wystarczy samo położenie warstwy materiału izolacyjnego na ścianach. Konieczne jest również właściwe zabezpieczenie miejsc szczególnie narażonych na uszkodzenia, a do takich należy między innymi połączenie ocieplenia z dachem lub podbitką dachową. Należy zadbać zarówno o ochronę tego miejsca przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed dostaniem się wody pod warstwę ocieplenia. Jedno i drugie mogłoby doprowadzić do szybkiej utraty właściwości termoizolacyjnych, jak i spowodować pojawienie się pleśni czy grzybów. Aby temu zapobiec, należy owinąć krawędź ocieplenia specjalną siatką, a następnie wypełnić miejsce styku masą elastyczną.