Urządzenie kuchni wcale nie jest łatwym zadaniem. To jedno z trudniejszych pomieszczeń pod względem aranżacyjnym. Dobrze urządzona kuchnia powinna być nie tylko funkcjonalna, lecz także po prostu ładna. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w nowoczesnych domach, gdzie kuchnia, często połączona z salonem, musi stanowić z nim pewną całość kompozycyjną. Kuchnia coraz częściej przestaje służyć wyłącznie do przyrządzania posiłków. Chętnie spędzamy w niej czas na odpoczynku czy spotkaniach ze znajomymi. Wiele osób zadaje sobie pytanie czym kierować się podczas urządzania kuchni. Postanowiliśmy zebrać kilka praktycznych wskazówek, jakie mogą przydać się przy aranżowaniu kuchni.
Dopasowanie aranżacji do wielkości pomieszczenia
Pierwszym krokiem do funkcjonalnego urządzenia kuchni jest właściwe dobranie mebli i urządzeń do rozmiarów pomieszczenia. Większość kuchni znajdujących się w blokach czy kamienicach ma niewielkie rozmiary, dlatego każdy centymetr jest tu na wagę złota. W takich przypadkach dobrze sprawdza się zabudowa kuchenna przygotowywana na wymiar. Mała kuchnia wcale nie musi być niepraktyczna – wystarczy jedynie zadbać o właściwe wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Większa kuchnia oznacza oczywiście większe możliwości. W przypadku kuchni połączonych z jadalnią lub salonem najlepiej prezentują się blaty robocze w formie wysp. Dobrym pomysłem może być także wykonanie blatu w formie baru i umieszczenie przy nim wysokich krzeseł.
Jak rozstawić sprzęty kuchenne?
Bez względu na to, jakie rozmiary ma nasza kuchnia, kluczowe znaczenie ma odpowiednie rozłożenie sprzętów. Dotyczy to przede wszystkim trzech najważniejszych urządzeń: kuchenki, zlewozmywaka i lodówki. Aby nasza kuchnia była wygodna, warto umieścić te sprzęty w miarę blisko siebie. Takie rozstawienie najczęściej używanych urządzeń sprawi, że będziemy mogli sprawnie się między nimi przemieszczać.
Kuchnia ergonomiczna – czyli jaka?
Określenie „ergonomiczny” kojarzy nam się głównie z pracą. Na myśl przychodzi nam np. ergonomiczne biurko czy ergonomiczny fotel biurowy. Jednak zasady ergonomii obowiązują również w kuchni. Chodzi o to, by dostosować urządzenie pomieszczenia do własnych możliwości fizycznych. Najlepszym przykładem ergonomii w kuchni może być dostosowanie blatów roboczych do naszego wzrostu. Warto pomyśleć także o postawieniu w kuchni krzesła, na którym można usiąść w trakcie przygotowywania posiłków.
Właściwe oświetlenie
W trakcie przyrządzania posiłków ogromną rolę pełni światło. Dotyczy to zwłaszcza małych, jak i dużych kuchni. Dlatego warto zadbać o to, by dobrze doświetlić przestrzeń roboczą. W kuchni powinno znajdować się główne źródło światła (najczęściej w formie klasycznej lampy sufitowej), jak i oświetlenie punktowe. Aby czas spędzany w kuchni był dla nas komfortowy, najlepiej postawić na światło o ciepłej barwie, dodające przestrzeni przytulności i sprawiające, że przygotowywanie posiłków staje się przyjemnością. Dobrze dobrane oświetlenie może stanowić również ciekawy element dekoracyjny.