Projekty domów letniskowych obejmują zarówno małe domki z drewna, dacze, jak i bardziej rozbudowane letnie rezydencje. Tego rodzaju rozwiązania wymagają jednak uzyskania specjalnego pozwolenia na budowę projektu budowlanego. Najczęściej projekty letniskowe dostępne są jako domy parterowe lub domy z poddaszem, a najpopularniejszą technologią wykonania wciąż jest drewno. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy domów letniskowych murowanych czy szkieletowych.
Atrakcyjny dom letniskowy odznacza się nie tylko estetycznym wyglądem, ale również funkcjonalnym wnętrzem. Właściwie zaprojektowane pomieszczenia sprawią, że czas spędzany w domu będzie przyjemny i relaksujący. Kompleksowe projekty domów obejmują plan architektoniczny i konstrukcyjny, a także schemat instalacji elektrycznej oraz wodociągowej. Na rynku możemy znaleźć rozwiązania dla osób, które chcą zamieszkać w wysokiej klasy domu drewnianym lub murowanym.
Spełnij swoje marzenia
Wielu z nas marzy o własnym domu, jednak nie zawsze zakup odpowiedniej działki i budowa są możliwe. Wiąże się to z koniecznością pozostania w mieście, ciągłymi podróżami lub kosztami. Wówczas łatwiej zainwestować w rekreację. Działka pod dom letniskowy jest kilkukrotnie tańsza niż budowlana i znajduje się zwykle w urokliwym miejscu, gdzie można odpocząć. Dopełnieniem będzie oczywiście mały domek, którego budowa jest o wiele bardziej realna niż wznoszenie domu jednorodzinnego. Na rynku znajdziemy projekty domów letniskowych o wielkości kawalerki w bloku – jak np. projekt domu ZG-55 – oraz większe, które można użytkować przez cały rok, jak np. projekt PRZEBIŚNIEŻYN. Oczywiście w budynku tego rodzaju powinna znaleźć się kuchnia lub przynajmniej aneks, pokój dzienny z możliwością spania oraz łazienka. Tego rodzaju rozmieszczenie w zupełności wystarczy, żeby spędzić przyjemny weekend lub urlop na działce. Świetnym dodatkiem będzie wygodna weranda lub taras, dzięki czemu można się do woli cieszyć widokiem i zapachem ogrodu, grillować lub spędzać wieczory na wspólnej kolacji. Najczęściej domki letniskowe występują w wersji drewnianej, z tej racji, że technologia ta jest lekka i szybka w budowie, a od samego domku nie oczekujemy trwałości przez wieki. Równie dużą popularnością cieszą się gotowe szkielety, trochę mniej technologia murowana. Mało kto z nas spędza zimę na działce, dlatego warto zdecydować się na drewnianą budowlę i cieszyć się domkiem letniskowym wiosną i latem.
Dom rekreacyjny a przepisy
Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby wybudować dom letniskowy nie musimy posiadać pozwolenia na budowę. Jest to jednak możliwe o tyle, o ile powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 mkw. oraz liczba tego rodzaju obiektów na działce, nie jest większa niż jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki. To wszystko oznacza, że działka, na której ma być usytuowany dom rekreacyjny nie musi być uzbrojona – chyba, że warunki zabudowy mówią inaczej. Pamiętajmy też, że nie jest obowiązkowe posiadanie własnego ujęcia wody przeznaczonej do spożycia, a minimalna wysokość pomieszczeń to 2,2 m. Dla budynków przeznaczonych do rekreacji indywidualnej muszą być jednak zachowane wymagane prawem odległości od granic działki, a więc 4 m od ściany z otworem okiennym lub drzwiowym i 3 m od ściany bez otworów. Bardzo ważną informacją dla poszukujących projektu domu rekreacyjnego jest to, że do potrzeb domu letniskowego możemy dostosować np. projekt garażu wolno stojącego z możliwością adaptacji poddasza bądź projekt niedużego budynku gospodarczego.