Rozplanowanie prac remontowych budzi wiele wątpliwości. Szczególnie często powtarza się pytanie o to, którą czynność w pomieszczeniu wykonać najpierw – malowanie ścian czy cyklinowanie podłóg. Każde rozwiązanie ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Jedni wskazują na możliwość zniszczenia nowej podłogi podczas prac malarskich, z kolei inni przekonują, że zabrudzenia unoszące się w powietrzu podczas cyklinowania negatywnie wpłyną na wygląd świeżo pomalowanych ścian.
Profesjonalne ekipy zajmujące się cyklinowaniem posiadają urządzenia wyposażone w pochłaniacze pyłu. Nie eliminuje to jednak całkowicie problemu, a odkurzanie ścian po cyklinowaniu to dodatkowa praca dla właścicieli mieszkania. Dlatego warto poszukać innych rozwiązań, które pozwolą na tak rozplanować prace, by zarówno ściany, jak i podłoga po remoncie były w jak najlepszym stanie.
Pan prac remontowych
Remont pomieszczenia należy rozpocząć od tych działań, które generują najwięcej zabrudzeń. Będą to na przykład zrywanie starych parapetów i usuwanie warstw dawnej farby. Po ich usunięciu możliwa jest dalsza praca nad ścianami, czyli nakładanie gładzi w celu wyrównania ubytków, nakładanie tynków, a później gruntowanie przygotowanych w ten sposób ścian. Na tym etapie jesteśmy już przygotowani do nakładania wybranej farby, jednak warto wstrzymać się z tym działaniem i na tym etapie remontu przeprowadzić cyklinowanie podłóg. Zyskamy dzięki temu dwie powierzchnie przygotowane do dalszych prac.
Kolejne działania możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich do kontynuowanie renowacji podłogi, czyli jej lakierowanie lub olejowanie. Należy jednak pamiętać, że po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru konieczne jest odczekanie około 5-7 dni, zanim będzie można rozpocząć malowanie ścian. Tyle potrzebuje lakier na utwardzenie się, dzięki czemu unikniemy ewentualnych uszkodzeń. Druga opcja to rozłożenie lakierowania na raty. Przed nałożeniem ostatniej warstwy lakieru wykonujemy wszystkie prace związanie z malowaniem ścian. Dopiero po ich zakończeniu, finalizujemy renowację podłogi.
Wybór konkretnego tryby pracy zależy także od możliwości ekipy remontowej, dlatego warto wcześniej uzgodnić szczegóły remontu.
Zabezpieczenie podłogi
Bez względu na to, czy decydujemy się na wykończenie podłogi przed malowaniem, czy pozostawienie ostatniego lakierowania na później, niezmierne ważne jest zabezpieczenie powierzchni. Nie warto oszczędzać na folii lub teksturze falistej – dobra jakość oraz odpowiednie mocowanie zagwarantują, że pod jej powierzchnię nie dostaną się pył i resztki gruzu, które mogłyby zniszczyć podłogę.