Wychowani na amerykańskim kinie i serialach, marzymy o budowie domu w stylu amerykańskim. Tego typu lekka konstrukcja kojarzy nam się z cudownymi latami i ciepłem domowym. Warto podkreślić, że realizacja tego typu domów jest przy tym dosyć tania, ponieważ często tworzona jest z gotowych komponentów. Właśnie ten niski koszt wykonania, przekłada się na wciąż rosnącą popularność domów amerykańskich w Polsce. Decydując się na tego rodzaju rozwiązania znane z projektów domów za oceanem, należy pamiętać, że różnią się one od aranżacji w znanych nam budynkach pod wieloma względami. Oznacza to, że domy stawiane w amerykańskich stylu posiadają duże werandy, projektu nie umieszcza się na planie kwadratu a sama bryła jest nieregularna. Poza tym do niestandardowych elementów zalicza się dość niskie parapety, tzw. bay windows, różne kształty okien, liczne wykusze oraz skomplikowany dach. Co jeszcze musimy wiedzieć?
Projekty domów w stylu amerykańskim to klasyczna bryła z garażem, zwieńczona spadzistym dachem bardzo często w odcieniach szarości. Często są to projekty domów parterowych z białą elewacją wzbogaconą detalem w postaci drewnianej szalówki, płytki elewacyjnej bądź cegły. Warto dodać, że domy w stylu amerykańskim są bardzo praktyczne i wygodne i właśnie dlatego coraz częściej wzbogacają polski krajobraz. Wszystko dzięki globalizacji, która pozwala wybudować nam dom w jakimkolwiek stylu. Amerykańskie domy posiadają kilka typowych cech – są lekkie, stosunkowo tanie i bardzo często składają się z gotowych elementów, co znacznie przyśpiesza proces budowy. Najbardziej charakterystyczne cechy domów amerykańskich to biały kolor, szary dach, drewniane poziome panele, wykusz, wysokie okna oraz weranda.
Typowy układ
Jak już wspomniano typowy dom amerykański jest biały, jednopiętrowy i zwieńczony spadzistym dachem, jak np. w projekcie SĘKOCIN. Klasyczne projekty wykonane są zwykle z drewna, są lekkie i wygodne. Projekt dużego rodzinnego domu MIŁÓW 2 idealnie obrazuje ten styl. Projektanci często wykorzystują drewnianą białą boazerię, która idealnie komponuje się z szarym dachem. Bryłę domu bardzo często urozmaica klasyczna weranda, która stwarza idealne miejsce na odpoczynek w ciepłe dni. W amerykański domu nie może oczywiście zabraknąć garażu, który pomimo wygodnego położenia przy frontowym wejściu nie psuje bryły domu. Można dostosować bramę garażową kolorystyką do fasady domu, co stworzy spójną całość. Co więcej, nad garażami można wygospodarować dodatkowe pokoje, a powiększony wykusz okienny stworzy duże i funkcjonalne pomieszczenie.
Inspiracje
Zwykle konstrukcja domu w stylu amerykańskim projektowana jest w technologii szkieletowej drewnianej, jednak wbrew pozorom nie jest to regułą i projektanci często tylko luźno inspirują się stylem amerykańskim, jak np. w projekcie REBUCJA 2 . Wówczas niektóre elementy w projekcie to typowe aranżacje znane z tradycyjnych domów w Stanach Zjednoczonych, a inne zaczerpnięte z naszego rodzimego repertuaru. Wiąże się to z niższą ceną takiego rozwiązania, które pozwala na rezygnację między innymi ze skomplikowanej bryły dachu, nieodzownej w przypadku projektów domów amerykańskich.
Wnętrza
W projektach domów w stylu amerykańskim stawia się przede wszystkim na komfort mieszkańców. Charakterystyczne są też amerykańskie sypialnie, posiadające własną garderobę oraz łazienkę, co zdecydowanie podnosi komfort mieszkania. Centralnym punktem każdego domu jest przestronny salon, połączony z dużą kuchnią oraz jadalnią, gdzie spędza się najwięcej czasu.