Ostatnimi czasy feng shui wraca do łask, jednak nie chodzi już o rozmieszczenie mebli, co o zaprojektowanie całego domu. Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu, który oparty jest o ekspertyzę feng shui, pozwalającej profesjonalnie przyjrzeć się przestrzeni oraz bryle domu, w której będziemy mieszkać? Z jakiego powodu dom w budowie i dobre feng shui są tak istotne? Głównie dlatego, że w tym miejscu i w tym ustawieniu będziemy funkcjonować przez najbliższe klika kilkanaście lat i nie bez znaczenia jest to, jak wygląda sam projekt, rzuty, posesja oraz usytuowanie domu na działce. Projekt domu zgodnego z zasadami feng shui, bierze pod uwagę sugestie, jakie pochodzą z samego feng shui i na tej podstawie kształtuje całą przestrzeń.
Warto sobie najpierw przypomnieć czym w ogóle jest feng shui. Tłumacząc na język polski, termin „feng shui” oznacza dosłownie „wiatr woda”. Oznacza to, że wiedza ta klasyfikowana jest jako studium rzeźby terenu. To w końcu formy krajobrazowe są naturalnymi siłami, tworzącymi i przewodzącymi Qi – nienamacalnej i wielowymiarowej formy energii. W duchu tej starożytnej praktyki planowania przestrzeni, naturalny krajobraz otaczający budynek nieuchronnie i niezmiennie określa jej feng shui, niezależnie od charakteru jej zagospodarowania.
Co daje feng shui?
Warto pamiętać, że ekspertyza feng shui daje nam wiele korzyści. Zacznijmy od tego, że już na etapie projektowania możemy usnąć wiele usterek przestrzeni, jakie pojawiają się w domach. Chodzi o wszelkiego rodzaju źle zaprojektowane miejsca, które sprawiają, że z takich domów ucieka energia, a tym samym pozbawieni są jej również domownicy. Bardzo często w tych niewłaściwie zaprojektowanych domach po przeprowadzce lub wyprowadzce, ludzie chorują, rozwodzą się, są nerwowi, często się awanturują nie wiedząc, dlaczego tak się dzieje, mimo, że wszystko jest urządzone często na najwyższym poziomie z meblami najlepszej jakości. Kolejnym błędem, jaki możemy wyeliminować przy budowie dzięki feng shui jest niekorzystna ścieżka dojścia do domu. Otóż nieprawidłowo ustawiona ścieżka oraz blokady strefy wejścia skutkują często tym, że ludzie są cały czas poza domem, w delegacjach, rozjazdach nie są związani z domem i co za tym idzie, z rodziną. Eksperci feng shui podkreślają, że o wszelkie blokady w przestrzeni takie jak słupy, drzewa czy niewłaściwie usytuowane drzwi, roztrzaskuje się szczęście domu. Następny błąd to często posadowienie samego domu. Praktyka głosi, że domy które stoją bokiem do wjazdu na posesję mogą tracić wiele dobroczynnej dla mieszkańców energii, która nie dociera do nich w takim stopniu, jak do domu, gdzie wejście na posesję znajduje się w linii wejścia do samego domu.
Otoczenie domu
Na wybudowany dom ogromny wpływ ma jego otoczenie, a więc krajobraz oraz istniejąca zabudowa. Bardzo ważne jest sąsiedztwo w odległości nawet kilku kilometrów od naszego budynku, ponieważ właśnie na tym obszarze ocenia się ukształtowanie terenu i krajobraz, w tym obecność i wpływ gór, wzniesień oraz naturalnych zbiorników i cieków wodnych. W projektowaniu feng shui poza ogólną analizą lokalizacji inwestycji należy wziąć pod uwagę obecność bezpośrednio sąsiadujących obiektów, w tym ich wielkość, kształt oraz odległość od planowanego domu. Każdy dom klasyfikuje się pod względem kształtu do jednego z pięciu żywiołów, przy czym należy pamiętać, że różne żywioły mogą się wzajemnie wspierać lub osłabiać. Oznacza to, że projektując dom należy dobrać jego kształt tak, aby był on wspierany przez okoliczne budynki. Według feng shui to właśnie otoczenie domu ma ściśle określony wpływ na jego mieszkańców i dlatego każda strona świata powinna mieć odpowiednią formę.