Wózki widłowe są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej hali czy magazynu. Tego rodzaju maszyny mają też zastosowanie przy pracach przeładunkowych w fabrykach i portach. Wózki widłowe należą do urządzeń specjalistycznych, dlatego obsługująca je osoba musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Należą do nich legitymacja wystawiana przez Urząd Dozoru Technicznego po zdaniu egzaminu państwowego oraz Książka Operatora, którą wystawia Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Dokumenty pozwalają na obsługę wózków widłowych bez żadnych ograniczeń czasowych. W sprzedaży znajdziemy kilka typów profesjonalnych wózków widłowych. Zanim zakupimy pojazd należy dokładnie przeanalizować kilka kwestii. Wybór wózka widłowego z odpowiednimi parametrami przekłada się na komfort późniejszego użytkowania i sprawia, że pojazd będzie mógł służyć nam przez lata.
Czym jest wózek widłowy?
Określenie „wózek widłowy” to potoczna nazwa wózka jezdniowego podnośnikowego. Wózki widłowe są pojazdami silnikowymi, których zasadniczym przeznaczeniem jest transport materiałów na niewielkie odległości. W zależności od modelu, wózki widłowe są w stanie przenieść nawet bardzo ciężkie ładunki, których masa może dochodzić nawet do kilkudziesięciu ton. Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem wózka widłowego?
Udźwig
Jednym z najważniejszych parametrów wózków widłowych jest ich udźwig. Informacja na temat dopuszczalnej masy ładunku podawana jest przez producenta. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż dane na temat masy mogą być adekwatne tylko do ładunków o ściśle określonym środku ciężkości. W przypadku towarów o nieregularnych wymiarach udźwig wózka widłowego może być mniejszy.
Rodzaj ogumienia
Wózki widłowe są wyposażone w różne rodzaje ogumienia. Wybierając pojazd powinniśmy dopasować typ ogumienia do powierzchni, po której będzie się on poruszał. Praktyka pokazuje, że im twardsze i bardziej nierówne podłoże, tym wózek widłowy powinien mieć bardziej sprężyste i elastyczne koła. Dlatego jeżeli wózek ma poruszać się po betonie, lepiej zrezygnować z kół wykonanych z plastiku. Jeśli chodzi o rodzaje opon gumowych, warto rozważyć zwłaszcza zakup wózka z oponami pneumatycznymi lub superelastycznymi.
Parametry pomieszczenia
Wybierając wózek widłowy należy zawsze dostosować go do warunków, w których ma pracować. Inne wózki sprawdzą się w terenie, inne zaś w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli wózek widłowy ma być obsługiwany w zadaszonej hali z regałami, należy dostosować wysokość masztu do wysokości półek i wysokości samego pomieszczenia. Ze względów bezpieczeństwa należy również dostosować wysięg masztu do urządzeń oświetleniowych znajdujących się w magazynie.
Rodzaj zasilania
W wózkach widłowych stosuje się trzy rodzaje zasilania. Do wyboru mamy pojazdy z napędem elektrycznym, instalacją LPG oraz silnikami diesla. Wybierając wózek widłowy należy wziąć pod uwagę wszystkie zastosowania, do jakich ma być używany pojazd, i na tej podstawie wybrać optymalny rodzaj zasilania.