Coraz więcej młodych ludzi zakłada rodziny i pragnie ustabilizować swoją sytuację życiową. Jednak ze względu na niskie zarobki nie może kupić mieszkania, nawet z pomocą kredytu, gdyż nie posiadają oni zdolności kredytowej. Na pomoc takie rodzinie wychodzi Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Nowy program mieszkaniowy
MIR jest w trakcie przygotowywania nowego programu mieszkaniowego, który to ma pomóc osobom z zawężonymi możliwościami finansowymi, tzn. dla tych których jedynym rozwiązaniem na posiadanie własnych „czterech kątków” jest wynajem mieszkania.
Resort ma wprowadzić zmiany w systemie udostępniania lokali czynszowych poprzez nowe warunki realizacji inwestycji przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe, czy spółki gminne.
Nawiązanie do projektu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego
Nowy projekt nawiązuje do działań podejmowanych w trakcie funkcjonowania Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Wówczas to Bank Gospodarstwa Krajowego, w skrócie BGK, gwarantował korzystne warunki kredytowania – 70 % inwestycji dotyczących mieszkań czynszowych.
Cel programu
Według resortu celem ulepszonego programu ma być wsparcie budownictwa czynszowego oraz polepszanie sytuacji Towarzystw Budownictwa Społecznego, spółdzielni oraz spółek gminnych na rynku nieruchomości. Zadaniem programu jest również pomoc rodzinom niezamożnym, gdyż czynsz takiego mieszkania byłby znacznie niższy niż czynsz rynkowy.
Na projekcie skorzystają rodziny, które nie kwalifikują się do mieszkań socjalnych, ale również nie posiadają środków, by wynająć mieszkanie komercyjne lub wziąć kredyt. W sytuacji, gdyby dochody w rodzinie wzrosły, rodzina taka musiałaby opuścić tego typu mieszkanie.
Preferencyjny kredyt z BGK
Inwestorzy mogą liczyć na korzystny kredyt ze strony BGK. Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie, czy samorządy budujące takie domy mogą liczyć na preferencyjny kredyt rozłożony na 30 lat. BGK w ciągu projektu planuje sfinansować budowę minimum 10 000 mieszkań w czasie 5 lat.