Coraz więcej osób decyduje się na udekorowanie przestrzeni wokół domu małą architekturą ogrodową. Takie aranżacje nie tylko cieszą oczy, lecz także dodają posesji elegancji i klasy. Mała architektura ogrodowa może służyć także rekreacji i relaksowi w otoczeniu przyrody. W większości przypadków na postawienie obiektu małej architektury na prywatnej posesji nie trzeba mieć pozwolenia. Czym jest mała architektura ogrodowa i co do niej należy?
Czym jest mała architektura?
Definicję tzw. małej architektury opracowano zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Według niej do małej architektury zalicza się trzy rodzaje obiektów, których łączną cechą są niewielkie rozmiary. Pierwszym z nich są obiekty kultu religijnego, a więc wszelkiego rodzaju kapliczki, krzyże i figury. Do drugiej grupy zalicza się posągi, wodotryski oraz inne obiekty architektury ogrodowej. Natomiast trzecia grupa obiektów zaliczanych do małej architektury składa się z obiektów służących rekreacji i utrzymaniu porządku (np. huśtawki, piaskownice, śmietniki). Definicja nie wymienia jednak wszystkich przykładów, które mogą wchodzić w skład małej architektury.
Czym jest mała architektura ogrodowa?
Wśród wszystkich obiektów małej architektury znajduje się podgrupa zwana obiektami małej architektury ogrodowej. Zasadniczą funkcją małej architektury ogrodowej jest z jednej strony upiększanie ogrodu, a z drugiej zapewnienie domownikom różnych form rekreacji.
Upiększanie ogrodu
Obiektami małej architektury służącymi do upiększania ogrodu mogą być różnego rodzaju donice, posągi i ławy. Wiele osób umieszcza również w swoich ogrodach oczka wodne i fontanny, które niewątpliwie dodają mu uroku.
Odpoczynek i rekreacja
Klasycznym przykładem małej architektury ogrodowej służącej wypoczynkowi i rekreacji są drewniane huśtawki. Takie obiekty nie tylko zwiększają funkcjonalność ogrodu, lecz także stanowią dopełnienie stylistyczne całej posesji.
Podział przestrzeni
Mała architektura ogrodowa bywa wykorzystywana także do dzielenia przestrzeni. Przykładem mogą być pergole, kratownice i trejaże. Takie obiekty pozwalają nie tylko oddzielić od siebie poszczególne części ogrodu lub przykryć mało efektowne ściany pomieszczeń gospodarczych, lecz także ochronić nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.
Rozmieszczenie obiektów małej architektury ogrodowej
Planując rozmieszczenie poszczególnych obiektów małej architektury w ogrodzie należy mieć na uwadze przede wszystkim względy funkcjonalne oraz estetyczne. Ładnie urządzony ogród staje się prawdziwą ozdobą posesji, dlatego warto zadbać o dobre rozplanowanie przestrzeni. Więcej nie zawsze znaczy lepiej – w przypadku małej architektury ogrodowej ta zasada sprawdza się doskonale. Aranżując ogród zwróćmy uwagę na to, aby zachować we wszystkim umiar i dobre proporcje. Wokół elementów małej architektury najlepiej zostawić dużo zielonej przestrzeni, którą możemy obsadzić kwiatami lub innymi roślinami. Aranżacja nowoczesnego ogrodu powinna współgrać ze stylem i charakterem samej posesji.