Płytki klinkierowe swoim wyglądem przypominają cegłę, więc dla zachowania efektu "ceglanego" bardzo często korzysta się z jasnej, w zasadzie białej fugi. Na rynku mamy dostępnych bardzo wiele kolorów fugi, lecz nie musimy z niej korzystać, jeśli tego nie chcemy. Płytki klinkierowe, zwłaszcza pod postacią elewacji nie wymagają żadnego koloru. Możemy skorzystać z fugi przezroczystej, silikonu lub zwykłego, kolorowego tynku.
W 98 na 100 przypadków wymagają one fugi
Zapewne domyślacie się, że chodzi o dokładność podczas układania płytek. Nie będziemy musieli korzystać z fugi tylko wtedy, gdy ułożymy nasze płytki w sposób prawidłowy. Aby tego dokonać, należy skorzystać z krzyżyków lub specjalnego lasera, który wskaże nam "poziom" podczas układania płytek.
Bardzo wiele firm nawet nie podejmuje się układania płytek bez fug, ponieważ nie mają odpowiednich narzędzi, a z uwagi na niewielkie rozmiary klinkierówki trudno o najwyższą estetykę. W związku z tym aż 98 projektów wymaga nałożenia fugi przy dwóch, które możemy uznać za perfekcyjne.
A kto mówi, że kolor musi być biały?
Jak sprawić, aby płytki klinkierowe połączyć "bezfugowo"? Zastosować fugę o ton ciemniejszą, niż rzeczywisty kolor klinkierówki. Możemy to także wykonać przy pomocy specjalnego, kolorowego tynku. Będzie to spora inwestycja, ale nie ma lepszego sposobu na osiągnięcie efektu bezfugowego z faktycznym jej użyciem.
Tak, elewacja z klinkieru wymaga fugi
Mając sporo pieniędzy na zainwestowanie w elewację, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która za godziwe apanaże wykona dla nas elewację bezfugową. Oszczędnym pozostaje fuga kolorowa, która wbrew pozorom również prezentuje się świetnie. Obydwa rozwiązania są słuszne - ogranicza nas jedynie budżet.