Kilka słów o sasance
Sasanka zaliczana jest do rodziny jaskrowatych, do której należą byliny zimozielone, zimotrwałe, lub zamierające na zimę. Sasanka uważana jest za jedną z najpiękniejszych wczesnowiosennych bylin, a ponieważ zwykle pojawia się w naszym ogrodzie jeszcze zanim wiosna rozpocznie się na dobre, cała roślina pokryta jest delikatnym puchem, który ma zadanie chronić ją przed mrozem.
Sasanka wytwarza bardzo efektowne kwiaty o kształcie dzwonków lub kielichów. W zależności od odmiany mogą one posiadać barwę białą, czerwoną, różową, żółtą lub fioletową. Zwykle pojedynczy kwiat sasanki posiada sześć płatków, zaś we wnętrzu kwiatu znajdują się skupione na samym środku słupki, otoczone przez złociste pręciki.
Po przekwitnięciu roślina wytwarza kuliste owocostany, pokryte srebrzystym meszkiem. Z podziemnego kłącza rośliny wyrastają natomiast pierzaste, silnie powcinane liście odziomkowe o długich ogonkach, które wyglądem mogą nieco przypominać liście marchwi.
Jak wygląda uprawa sasanki?
Sasanka jest byliną krótkotrwałą – raz posadzona w ogrodzie może rosnąć na jednym miejscu co najwyżej pięć lat. Z tego powodu, po kilku latach dobrze jest roślinę „odmłodzić”. W tym celu należy ją wykopać, a następnie podzielić na mniejsze kępki i ponownie zasadzić.
Sasanka najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do naturalnych. W stanie dzikim roślinę można spotkać na skarpach, leśnych polankach, a także nad brzegami górskich potoków. Idealnym miejscem w naszym ogrodzie będzie więc dla sasanki stanowisko, gdzie dominuje lekka, przepuszczalna, najlepiej wapienna gleba o odczynie zasadowym. Sasanka jest rośliną odporną na suszę, ponieważ posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy. Cechuje ją także wysoka odporność na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Jako roślina górska, sasanka bardzo dobrze znosi także niskie temperatury, a nawet mrozy. Jeżeli w ogrodzie zapewnimy jej odpowiednie warunki, sasanka odwdzięczy się, wytwarzając nawet kilkadziesiąt kwiatów na jednej roślinie. Sasanka używana była w dawnych czasach jako środek uspokajający. Mimo to, należy podkreślić, że jest to roślina trująca.
W ogrodnictwie sasanka najczęściej sadzona jest na rabatach, a także w ogrodach naturalistycznych. Jej efektowne kwiaty mogą także stanowić wspaniałą ozdobę ogródków skalnych. Ponadto, roślina doskonale nadaje się na uprawy w donicach lub pojemnikach, będąc efektowną dekoracją balkonów lub tarasów.