Płytki klinkierowe są wdzięcznym produktem do wykorzystania fugi. Swoim wyglądem przypominają cegły i jeśli w odpowiedni sposób nałoży się między nimi fugę, mogą prezentować się bardzo stylowo i przede wszystkim - nowocześnie. Dziś podpowiemy Wam w jaki sposób nanosić fugę tak, aby dodatkowo wzmacniała ona samą płytkę. Zapraszamy do lektury!
Rodzaje fug
W marketach budowlanych wybór fug jest przeogromny. Ceny z kolei przyprawiają o zawrót głowy. Najtańsze fugi kosztują około 10 złotych za worek (2 kilogramy), a najdroższe - nawet 50 złotych za dwa kilogramy. Radzimy, aby nie sugerować się ceną, tylko opisem na opakowaniu kleju. Zazwyczaj tanie fugi mają taki sam skład co te droższe, a wyższa cena wynika z marki, która wyprodukowała klej.
Konsystencja fugi
Przejdźmy do rzeczy najważniejszej - fugowania. Do tej czynności będziemy potrzebować specjalnej, gumowej packi. Do wiaderka (pustego) wsypujemy około 20-30 dekagramów fugi i zalewamy ją wodą bez mieszania. Delikatnie potrząsamy wiaderkiem, aby proszek powoli zamieniał się nam w klej. Gdy już do tego dojdzie - dolewamy wody tak, aby konsystencja przypominała gęsty sos. Taką miksturę nakładamy na naszą packę i implementujemy we wszystkich otworach dbając o sporą ilość kleju we fugach.
Suszenie
Płytki klinkierowe są zazwyczaj niewielkie, więc fuga pełni rolę kleju, który łączy je wszystkie razem. Aby zapewnić odpowiednią twardość fugi, należy ją wysuszyć. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się kaloryfer - dobrze będzie go uruchomić na całą noc. Im szybciej wyschnie fuga, tym mocniej związane będą poszczególne płytki.
Płytki klinkierowe mają swój urok, choć tak naprawdę to od fugi zależy, czy będą się dobrze komponować. Jeśli macie do nas jakieś dodatkowe pytania, to czekamy na nie pod tym tematem!