Kilka słów o skalnicy różowej
Skalnica różowa zaliczana jest do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), obejmującej zróżnicowane rośliny, charakteryzujące się skromnymi wymaganiami bytowymi, niską wysokością oraz oryginalnym ulistnieniem. Ostatnimi czasy panuje moda na tworzenie ogródków skalnych, których głównym elementem są właśnie skalnice.
Skalnica różowa jest niską, drobną rośliną, a jednocześnie bardzo wdzięczną rośliną. Jej liście charakteryzują się lancetowatym kształtem o głęboko powcinanych brzegach. Podobnie, jak inne skalnicowate, skalnica różowa tworzy naturalne rozety. Roślina chętnie wytwarza drobne, różowe kwiaty, umieszczone na niskich, dziesięciocentymetrowych łodyżkach i porastające obficie praktycznie całą powierzchnię rozetek. Kwitnienie skalnicy różowej przypada na okres późnowiosenny, zazwyczaj od maja do czerwca.
Poza ogródkami skalnymi roślina ta często stosowana jest również do obsadzania donic, murków i gazonów. Bardzo efektownie wygląda posadzona w naturalnych trawertynach, które ze względu na swój jasnożółty kolor, doskonale podkreślają nasyconą zieleń jej liści oraz barwę kwiatów. Chcąc wyhodować roślinę z nasion, skalnicę należy wysiewać pod osłony na przełomie kwietnia i maja. Roślina powinna być wysadzana na stałe miejsce mniej więcej w sierpniu, kiedy osiągnie odpowiednią wielkość oraz rozwinie system korzeniowy. Przesadzając młode rośliny, pamiętajmy o zachowaniu pomiędzy nimi rozstawu 20x20cm. Ponieważ skalnica różowa jest mrozoodporna, jest byliną zimującą w gruncie, zaś jej ciemnozielone liście utrzymują się praktycznie przez cały rok.
Jak hodować skalnicę różową?
Roślinka zwykle dorasta do wysokości 10-15 cm, zaś najlepiej czuje się w lekko zacienionych stanowiskach. Ponieważ jest przystosowana do życia w szczelinach i pustkach skalnych, jest bardzo odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i posiada niewielkie wymagania bytowe. Warto jednak uważać, aby nie podlewać skalnicy zbyt obficie, gdyż nadmierne zawilgocenie podłoża może spowodować jej gnicie.