Statystyki pokazują, że co roku w Polsce dokonywanych jest ponad 70 tysięcy włamań. Narażone są na nie przede wszystkim domy jednorodzinne. Aby uchronić się przed złodziejami warto odpowiednio zabezpieczyć swoją posesję. Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii pojawiły się systemy, dzięki którym możliwe jest skuteczne zabezpieczenie dobytku przed intruzami. Przykładem takich rozwiązań są przeciwwłamaniowe systemy do okien. Na czym polega ich działanie? Czy warto w nie inwestować?
Dlaczego warto stosować przeciwwłamaniowe systemy do okien?
Okna są najbardziej newralgicznym punktem domów jednorodzinnych. To właśnie przez nie dokonywanych jest najwięcej włamań. Chcąc splądrować nasze mieszkanie, złodzieje nie wahają się wyważyć skrzydeł okiennych czy zbić szyb. Znaczna część włamań spowodowana jest też po prostu przez naszą nieuwagę. Często wychodząc z domu zapominamy o zamknięciu okien, co stanowi „zaproszenie” dla złodzieja. Z tego względu powinniśmy zainteresować się systemami przeciwwłamaniowymi, które możemy zastosować dla zwiększenia bezpieczeństwa naszego dobytku. Najlepiej stosować je łącznie, ponieważ zwiększy to prawdopodobieństwo pokrzyżowania planów włamywaczowi.
Szyby antywłamaniowe
Podstawowym systemem zabezpieczającym przed kradzieżą są szyby antywłamaniowe. Są one produkowane ze szkła o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie dają się tak łatwo zbić jak zwykłe okna. Do produkcji okien antywłamaniowych używane są tak zwane szyby warstwowe, dostępne w różnych klasach wytrzymałości.
Okucia antywyważeniowe
Złodzieje stosunkowo rzadko decydują się na wybicie szyby. Aby uniknąć zbędnego hałasu, włamywacze raczej wybierają wyważenie skrzydła okiennego lub rozwiercenie klamki. Aby temu zapobiec, można zastosować specjalne okucia chroniące okno przed wyważeniem. Takie okna znacznie różnią się od zwykłych, ponieważ są wyposażone w specjalne elementy ryglujące. Przykładem tego typu zabezpieczeń są zaczepy ościeżnicy wraz z trzpieniami podtrzymującymi skrzydła oraz klamki zamykane na klucz. Aby uniemożliwić rozwiercenie klamki, można zastosować dodatkowe wkładki zabezpieczające, które umieszcza się wewnątrz niej.
Antywłamaniowe rolety zewnętrzne czy okiennice?
Zabezpieczenie samych szyb może nie wystarczyć. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być montaż na oknach rolet zewnętrznych. Rolety antywłamaniowe mają specyficzną budowę, przez co są o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne niż zwykłe rolety zewnętrzne. Pancerz rolet antywłamaniowych jest bardzo twardy i sztywny, ponieważ jest zbudowany z dwuściennych profili stalowych lub aluminiowych. Ponadto rolety antywłamaniowe wyposażone są w specjalne systemy blokujące oraz dodatkowe wzmocnienie prowadnic. Alternatywą dla rolet są okiennice. Nie stanowią one co prawda tak skutecznego zabezpieczania jak te pierwsze, jednak w niektórych przypadkach ich zamontowanie może okazać się całkiem rozsądne. Okiennice antywłamaniowe montuje się bezpośrednio do ościeżnicy okna.