Projekty domów drewnianych to świetne rozwiązanie dla tych osób, które poszukują pomysłu odznaczającego się specyficznym mikroklimatem wnętrz. Jakim? Otóż drewniane domy są przede wszystkim zdrowe i ciepłe, a nowoczesne technologie budowlane pozwalają wykorzystać wiele ciekawych rozwiązań energooszczędnych. Wśród projektów domów drewnianych odnajdziemy projekty domów parterowych, projekty domów z użytkowym poddaszem, jak również projekty domów małych i tanich w budowie. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?
Sprawdź projekty domów z drewna pod adresem https://www.kbprojekt.pl/projekty-domow-drewnianych-kolekcja
Domy wzniesione czy to z tradycyjnych bali, legarów, czy tarcicy posiadają niewątpliwe zalety, których próżno szukać w betonowych czy ceglanych odpowiednikach. Przede wszystkim budynki realizowane z wykorzystaniem drewna są tanie, lekkie i zdrowe. Wystarczy, że zadbamy o właściwy dobór farb, impregnatów i elementów wykończeniowych, a nasz drewniany dom będzie miał najmniejsze stężenie alergenów w porównaniu z budynkami zrealizowanymi przy użyciu innych materiałów budowlanych. Warto również dodać, że projekty domów drewnianych, dzięki lekkości wykorzystanych elementów, mogą być wyjątkowo przestronne, ponieważ belki stropowe uniosą więcej i pozwalają na budowanie szerszych klatek schodowych. Problemy, z jakimi możemy się spotkać to z kolei podpiwniczenie – fundamenty muszą być z betonu lub kamienia. Ten problem można jednak rozwiązać projektując przestronne strychy.
Co oferuje drewniany dom?
W czasie coraz śmielszych i innowacyjnych rozwiązań, projekty domów drewnianych przestają przypominać góralskie chaty, co sprawiło, że moda na budowanie z bali udzieliła się również zwolennikom nowocześniejszych konstrukcji. Łączenie naturalnego drewna z panoramicznymi oknami, jak w projekcie OMAN , daje wyjątkowo oryginalny efekt i sprawia, że dom wspaniale wkomponowuje się w naturalne otoczenie. Oczywiście zwolennicy tradycyjnego, nieco sielskiego stylu również znajdą wiele ciekawych rozwiązań, które nawiązują do klimatu dworku – jak projekt RZESZYNEK – lub do wzoru góralskiej chaty – projekt PRZEBOROWO . Jeśli chodzi o wnętrze, wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Można we wnętrzu pozostawić drewno, stawiając na przytulny i folkowy wygląd. Pamiętajmy jednak, że w tej opcji trudno będzie urządzić wnętrze minimalistycznie czy eklektycznie. Na szczęście przy pomocy płyt kartonowo–gipsowych, można zaaranżować wnętrze zgodne z własnymi upodobaniami. Dużą zaletą jest to, że drewno posiada zdolność samoregulacji wilgotności, przez co latem zapewnia przyjemny chłód, a zimą ciepło. Jeśli chcemy, aby nasz drewniany dom posłużył nam kilkadziesiąt do nawet stu lat, musimy skupić się na doborze wysokiej jakości materiału. W tym wypadku trzeba zapomnieć o próbach zaoszczędzania paruset złotych, ponieważ mówimy o materiale tworzącym zasadniczą konstrukcję budynku.
Energooszczędność
Drewniane projekty domów posiadają wiele zalet. Zacznijmy od tego, że taka konstrukcja pozwala na łatwe przebudowy, modernizacje, np. w zakresie przestawienia ścianek czy wymianę instalacji. Bardzo ważne jest to, że mała grubość ścian zewnętrznych powoduje, że domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych posiadają powierzchnię użytkową większą o ok. 10% w porównaniu z budynkami murowanymi. Warto wiedzieć, że ściana szkieletu drewnianego jest najcieplejszą i najcieńszą ze ścian, co oznacza, że projekty domów drewnianych można zaliczyć do projektów domów energooszczędnych.