Większość z nas zgodzi się z twierdzeniem, że budynki z płaskim dachem stały się synonimem nowoczesnej architektury. Popularne w krajach o bardziej łagodnym klimacie, coraz częściej budowane są również w naszym kraju. Dlaczego? Otóż płaski dach nadaje bryle nowoczesny i nietuzinkowy wygląd, nic więc dziwnego, że rozwiązanie to zyskuje na popularności. Współczesne budynki z płaskim dachem to bardzo często perełki architektoniczne. Na tego rodzaju projekty chętnie decydują się inwestorzy z wyobraźnią oraz mający potrzebę odbiegania od schematów. Warto jednak pamiętać, że oryginalność nie jest ich wyłączną zaletą.
Niewątpliwą zaletą domów z płaskim dachem jest również fakt, że są one tańsze w budowie. Wynika to z tego, że tradycyjny dach wymaga wydatku rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei mieszkańcy domów z płaskim dachem nie muszą wydawać takich pieniędzy i dodatkowo nie są narażeni na uszkodzenia dachówki w trakcie wichury. Niestety wadą może okazać się konieczność odśnieżania podczas intensywnych opadów. Pamiętajmy jednak, że zanim podejmiemy decyzję o budowie konkretnego projektu, należy sprawdzić warunki zabudowy dla naszej działki. Z tej racji, że jest w nich określony kąt nachylenia połaci dachowych, może się okazać, że budynek z płaskim dachem nie będzie np. pasował do sąsiedniej zabudowy. Wówczas budowa takiego domu w danej okolicy nie będzie możliwa.
Zalety projektów
Jak już wspomniano płaski dach to główny wyznacznik nowoczesnej architektury, który nadaje bryle kubicznych kształtów, przez co budynek wygląda oryginalnie i stylowo. Główną zaletą płaskich dachów jest jednak to, że pozwalają na zagospodarowanie całej powierzchni piętra. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to domy z płaskim dachem są zdecydowanie wygodniejsze od domów z dachem spadzistym, ponieważ pokoje na górze nie zawierają skosów. Dobrze wiemy, że potrafią one utrudniać aranżację wnętrza, jak i dotrzeć do każdej części w pomieszczeniu. Okazuje się jednak, że nowoczesne dachy płaskie nie zawsze są idealnie poziome. Mogą one zostać wybudowane z niewielkim spadkiem po to, aby ułatwić odprowadzanie wody deszczowej. To jednak nie wszystko, ponieważ płaski dach można z powodzeniem przekształcić w spektakularny taras lub zielony ogród.
Parterowe i piętrowe domy z płaskim dachem
Pod płaskim dachem można swobodniej zaprojektować atrakcyjną, samodzielną przestrzeń, nieograniczoną skosami. Na piętrze mogą więc powstać komfortowe, samodzielne pomieszczenia, jak w projekcie PRZYTULINKA . Zaletą jest to, że schody na piętro, łazienkę i kuchnię można łatwo umieścić w niemal dowolnym miejscu planu. Z kolei projekty domów parterowych z płaskim dachem to przede wszystkim wygodny podział funkcji. Tak, jak w projekcie WEIGELA , gdzie pokój dzienny, kuchnia, sypialnie domowników i pokoje do pracy są zlokalizowane na jednym poziomie. W rozwiązaniu takim, wszystkie pomieszczenia mogą mieć bezpośrednie wyjście do ogrodu, wprost na taras lub trawnik, przez co pozwalają domownikom na bliski kontakt z naturą. Warto dodać, że projekty domów z płaskim dachem łatwo dopasować nie tylko do ukształtowania terenu i budżetu, ale również do gustu i potrzeb przyszłych domowników.
Mnóstwo światła
Decydując się na projekt domu z płaskim dachem możemy być pewni, że nie zabraknie nam naturalnego światła, co jest bardzo ważne, ponieważ promienie słońca nie tylko dogrzewają pomieszczenia, ale również pozytywnie wpływają na codzienne samopoczucie mieszkańców. Co więcej, popularne obecnie duże przeszklenia, czyli panoramiczne okna, idealnie pasują do nowoczesnych projektów domów z płaskim dachem.