Wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Niestety nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Najczęściej o kłopotach z systemem wentylacyjnym dowiadujemy się w momencie, gdy przestaje on funkcjonować prawidłowo. Nie ma znaczenia, czy zdecydowaliśmy się na wentylację mechaniczną czy grawitacyjną – każda powinna działać właściwie.
Nieodpowiednio pracująca wentylacja wiąże się ze słabą wymianą powietrza, a to z kolei często jest przyczyną wilgoci w budynku, a także rozwoju grzybów oraz pleśni. Trzeba też zdawać sobie sprawę z niewidocznych skutków złej wentylacji – te wiążą się głównie z naszym złym samopoczuciem. Wilgoć wraz z biegiem czasu nie tylko niszczy konstrukcję całego domu, ale również sprawia, że możemy narzekać na nawracające bóle głowy, podrażnienia gardła czy alergie. Dlatego tym bardziej warto dbać o to, by wentylacja funkcjonowała tak, jak powinna.
Wentylacja naturalna a mechaniczna
W polskim budownictwie najczęściej stosowana jest wentylacja naturalna. Ten sposób wymiany powietrza wiąże się głównie z siłami natury, a konkretnie ze zjawiskiem grawitacji (stąd też nazwa: wentylacja grawitacyjna). Minusem tego rodzaju wentylacji wydaje się być dość duże uzależnienie od warunków naturalnych, które potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie. Ten typ wentylacji najlepiej działa w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużymi różnicami temperatury (wewnątrz jest ciepło, a na zewnątrz zimno).
Wentylacja mechaniczna na ogół jest kojarzona z hałasem. Rzeczywiście, ten sposób wymiany powietrza nie może być tak cichy, jak wentylacja grawitacyjna. Poza wentylatorami hałasować mogą nieprawidłowo dopasowane kanały wentylacyjne (zbyt wąskie mogą powodować, że przepływające powietrze będzie szumieć). Jednak zaletą tego rodzaju wymiany powietrza jest niewątpliwie fakt, że pozwala on całkowicie uniezależnić się od warunków zewnętrznych.
Skuteczne doprowadzanie powietrza
Decydując się na wentylację grawitacyjną, najprościej powietrze do budynku doprowadzimy przy pomocy specjalnych nawiewników. Nawiewniki mogą być instalowane nie tylko w oknach, ale również w drzwiach balkonowych. Można oczywiście również zrezygnować z zakładania nawiewników w niektórych pomieszczeniach, jednak wówczas należy zapewnić pośredni dostęp powietrza (poprzez nawiewniki, które znajdą się w pozostałych pokojach).