Podstawowym pomiarem wykonywanym w celu weryfikacji izolacyjności cieplej domu lub mieszkania jest badanie termowizyjne. Na jego podstawie jesteśmy w stanie określić, dlaczego i w których miejscach z budynku ucieka ciepło. Badania termowizyjne najlepiej wykonywać zimą, gdy temperatura za zewnątrz spada poniżej -5 stopni Celsjusza, a wewnątrz utrzymuje się na poziomie +20°C. Dzięki tego rodzaju testom możemy skutecznie przeprowadzić modernizację cieplną w budynku oraz obniżyć koszty za ogrzewanie.
Co to jest termowizja?
Termowizja jest metodą pomiarową wykorzystującą urządzenia zwane kamerami termowizyjnymi. Za ich pomocą tworzona jest wizualizacja promieniowania podczerwonego wyemitowanego z badanych obiektów. Intensywność promieniowania jest uzależniona głównie od ich temperatury – co zostaje zobrazowane jako różne kolory tzw. termogramu, czyli obrazu cieplnego. Punkty o tej samej temperaturze przedstawione są za pomocą izoterm o takiej samej barwie. Pomiaru termowizyjnego dokonuje się bezstykowo (na odległość). Ponieważ testy są całkowicie bezinwazyjne, nie musimy niczego rozkuwać, rozwiercać ani demontować. Zaletą termowizji jest także duża dokładność pomiaru: w przeciwieństwie do innych metod badawczych (np. diagnostyki za pomocą pirometru), termowizja pozwala uzyskać precyzyjne i jednoznaczne wyniki.
Badanie termowizyjne w testach szczelności cieplnej
Pomiar termowizyjny polega na zarejestrowaniu cyfrowego obrazu promieniowania podczerwonego (cieplnego). Dzięki niemu można zlokalizować tzw. mostki termiczne, czyli miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku, przez które ucieka ciepło. Takie punkty najczęściej powstają przy wieńcu, w piwnicy oraz przy oknach i drzwiach. Sygnałem mogącym świadczyć o problemie może być tworzenie się pleśni na ścianie w pobliżu tych miejsc. Jednak aby mieć pewność, że przyczyną rzeczywiście są mostki termiczne, należy przeprowadzić badanie termowizyjne budynku. Na jego podstawie można stwierdzić, czy faktycznie występuje nierównomierny rozkład temperatur, a tym samym ustalić, czy dana ściana ma słabą izolacyjność termiczną.
Dlaczego badanie termowizyjne najlepiej wykonać w sezonie zimowym?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepszym okresem do przeprowadzenia pomiaru termowizyjnego są miesiące zimowe. Wtedy to różnica między temperaturą na zewnątrz a wewnątrz budynku jest największa, w związku z czym miejsca ucieczki ciepła są najbardziej wyraźne na termogramie.
Badania termowizyjne budynków – komu warto je zlecić?
Ponieważ pomiary termowizyjne wymagają użycia specjalistycznej aparatury, ich przeprowadzenie najlepiej zlecić fachowcom. Marek Kitliński z firmy TERMOCENT jest ekspertem w zakresie badań termowizyjnych dla budynków mieszkalnych, firm i obiektów przemysłowych. TERMOCENT realizuje też inne usługi termowizyjne, między innymi pomiar szczelności budynków. Ich zadaniem jest wykrycie ewentualnych nieszczelności w przegrodach wewnętrznych mogących powodować straty energii. Firma prowadzi ponadto szkolenia teoretyczne i praktyczne z zakresu termografii.