Podczas wybierania rodzaju i koloru podłogi kluczowe jest wpasowanie ich w stylistykę wnętrza. W znacznym stopniu definiują one bowiem jego charakter. Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata, dlatego przyszłe aranżacje również będą musiały współgrać z wybranym kolorem. Wybór ten determinuje także inne zakupy – na przykład listew przypodłogowych oraz framug i drzwi. Oprócz estetyki jasna lub ciemna podłoga ma znaczenie praktyczne. Wszystkie te czynniki warto wziąć pod uwagę i dokładnie przemyśleć, jaki efekt chcemy uzyskać oraz ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację.
Podłoga jasna
Sprawdzi się w przypadku niewielkich pomieszczeń, które chcemy powiększyć optycznie. Dodatkowo dzięki wyborowi jasnej podłogi zyskujemy bardziej neutralny efekt i możemy mieć pewność, że nie zdominuje ona pomieszczenia, pozostając raczej tłem dla mebli i pozostałych elementów wystroju. Jasna podłoga będzie współgrała niemal z każdym stylem – najważniejsze i najbardziej widoczne będą dodatki go definiujące. Okaże się to na pewno zaletą w sytuacji, gdy zechcemy diametralnie zmienić aranżację wnętrza. Nawet przejście od wnętrza w stylu vintage do klasycznej elegancji nie będzie wymagało zmiany posadzki.
Wybierając jasną podłogę należy jednak starannie dobierać meble – aby nie zlały się optycznie, mogą być ciemne, ale o lekkiej konstrukcji. Innym rozwiązaniem jest wybór jasnych mebli ożywionych dodatkami w wyrazistych kolorach, dzięki temu unikniemy monotonii.
Posiadacze jasnych podłóg nie muszą ograniczać się w wyborze koloru ścian – każdy będzie dobrze współgrał z taką powierzchnią. Zyskamy efekt rozświetlenia wnętrza lub kontrastu, który doda mu wyrazistości.
Ciemna podłoga
Najczęściej do jej wykonania wykorzystywane są egzotyczne gatunki drewna, przez co staje się wyjątkowo efektowna i reprezentacyjna. Ciemna podłoga pasuje jednak do określonego rodzaju wnętrz – dużych, w których dominują elementy szklane, metalowe lub wykonane z kamienia. Wówczas prezentuje się najbardziej szlachetnie, tworząc eleganckie wnętrze. Nie warto jednak przesadzać z ilością dodatków, bo w tym przypadku podłoga sama w sobie jest mocnym punktem aranżacji. Z tego powodu również meble powinny mieć raczej proste, geometryczne formy, a okładziny fornirowe najlepiej by nawiązywały kolorem i strukturą do drewna podłogowego.
Wybór kolorów ścian w przypadku ciemnej podłogi nie będzie trudny – niemal każde rozwiązanie będzie korzystne. Ostrożnie należy jednak traktować barwy bardzo ciemne, które mogłyby uczynić pomieszczenie zbyt mrocznym, oraz czystą biel, tworzącą bardzo duży kontrast.