Istnieje wiele trudności oraz pułapek które mogą być dla nas bardzo zaskakujące w czasie sprzedawania swojego mieszkania. Z tego też powodu przedstawiamy krótki spis najważniejszych kwestii na które trzeba tutaj zwracać uwagę, aby móc uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.
Podstawową kwestią w czasie sprzedawania mieszkania jest prawidłowe sporządzenie umowy. Samo spisanie jej na piśmie na nic się nam nie przyda, bowiem nie będzie ona miała wówczas żadnej ważności; konieczne jest sporządzenie jej w formie aktu notarialnego. Jeśli mieszkanie należy do małżeństwa lub jest kupowane przez obu małżonków, to obie te osoby muszą złożyć na niej swój podpis. Aby umowa mogła być podpisana tylko przez jednego małżonka niezbędne jest posiadanie pisemnej zgody drugiej osoby – również i coś takiego musimy załatwić u notariusza. Z tego też powodu złożenie podpisów przez obu małżonków jest po prostu sporą oszczędnością czasu. Wielu ludzi nie wie do końca, w jakiej formie należy przyjmować zapłatę od kupującego – czy ma to być gotówka, czy też przelew bankowy? Być może na pierwszy rzut oka wydaje się to wręcz niemądre, ale to właśnie gotówka jest tutaj najbardziej godnym zaufania rozwiązaniem. Wówczas otrzymujemy pieniądze od razu do ręki i podpisujemy umowę dopiero po ich przeliczeniu. Czasami zdarzają się sytuacje, w których kupujący już po podpisaniu umowy unikają uregulowania całej należności; co prawda jest to rzadkość, ale przy tak dużych sumach żadna ostrożność nie zaszkodzi. Wszystkie formalności warto zaplanować jak najwcześniej – dzięki temu z góry będziemy mogli uniknąć licznych pułapek które być może przyniosą nam spore straty finansowe. Warto wiedzieć na przykład o tym, że w momencie sprzedawania mieszkania musimy uregulować wszystkie zaległości z dostawcami prądu, wody czy innych mediów. Wszystkie te umowy musimy rozwiązać najpóźniej w dniu podpisywania umowy, choć lepiej jest zrobić to nieco wcześniej. Warto pamiętać również o tym, że kwestia wynagrodzenia notariusza zajmującego się wszystkimi sprawami prawnymi spoczywa na barkach kupującego mieszkanie.
Wszystkie takie ustalenia powinny być zawarte w umowę przedwstępnej, aby później nie było już co do tego żadnych wątpliwości. Istnieje również wiele trudności na które możemy się natykać w czasie sprzedawania swojego mieszkania. Czasami na przykład kupujący nie będzie mógł otrzymać stosownego kredytu; w innych przypadkach z powodu słabej reklamy trudno jest nam znaleźć chętnego kupca. Czasami sprzedaż utrudniają nam niektóre cechy mieszkania, takie jak chociażby jego lokalizacja – niestety, sami nie mamy na to żadnego wpływu. Oczywiście przed zamieszczeniem ogłoszenia z naszą ofertą warto postarać się o zniwelowanie wszystkich defektów nieruchomości z którymi tylko jesteśmy w stanie sobie poradzić.