Zamieszkanie w domu jednorodzinnym to jedno z największych marzeń wielu z nas. Zanim staniemy w drzwiach naszego wymarzonego gniazdka czeka nas wiele kluczowych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego projektu. Od tego, na jaki projekt domu się zdecydujemy, będzie zależało to, jak będzie nam się mieszkało. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne przeanalizowanie projektów i wybranie tego, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu projektu domu jednorodzinnego? Przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii.
Estetyka i funkcjonalność
Podstawowym błędem popełnianym przez wielu inwestorów jest wybieranie domu kierując się wyłącznie względami wizualnymi. Oczywiście nasze przyszłe lokum musi spełniać nasze oczekiwania estetyczne i prostu nam się podobać; jednak to nie wszystko. Równie ważne, a może nawet ważniejsze są kwestie funkcjonalności. To właśnie one najbardziej przekładają się na komfort mieszkania. W sprzedaży dostępne są tysiące gotowych projektów. Pamiętajmy, że nie każda rodzina ma takie same potrzeby. Inne rozwiązania wybierze młode małżeństwo, inne wielodzietna rodzina, a jeszcze inne seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Dotyczy to zarówno ilości dostępnej przestrzeni, jak i liczby i przeznaczenia pomieszczeń czy obecności schodów.
Uwzględnienie wymogów formalnych
Projekt domu jednorodzinnego musi być dostosowany do rodzaju działki, którą dysponujemy. Chodzi nie tylko o wielkość i kształt samej bryły, lecz także analizę warunków zabudowy i planu miejscowego danej działki. Takie wytyczne określane są przez gminę, na terenie której położona jest posesja. Plan zagospodarowania przestrzennego określa warunki zabudowy na danym terenie. W przypadku domu jednorodzinnego może to być na przykład wysokość budynku i liczba kondygnacji, maksymalna powierzchnia zabudowy, kąt nachylenia dachu oraz maksymalna szerokość elewacji frontowej. Pamiętajmy, że realizację projektu możemy rozpocząć dopiero w momencie otrzymania stosownego pozwolenia, dlatego zakupu projektu najlepiej jest dokonać już po zapoznaniu się z warunkami zabudowy.
Pomieszczenia dodatkowe
Wybierając projekt domu jednorodzinnego zastanówmy się, z jakich pomieszczeń dodatkowych będziemy chcieli korzystać. Jeżeli jesteśmy posiadaczami samochodu, warto rozważyć projekt uwzględniający garaż. Możemy wybrać opcję jedno- lub dwustanowiskową. Podobnie wygląda sprawa pomieszczenia gospodarczego, które możemy wykorzystać na składzik czy miejsce do przechowywania artykułów spożywczych. Istotna jest również sprawa kotłowni. Jeśli projekt nie zakłada osobnego pomieszczenia na kotłownię, będzie trzeba wydzielić ją w późniejszym czasie. Rozważmy, czy wolimy budynek z podpiwniczeniem, czy bez – zwłaszcza, że piwnicę możemy zagospodarować nie tylko na przestrzeń do przechowywania przetworów, lecz także zaaranżować ją na saunę czy domową siłownię. Warto przemyśleć także kwestię garderoby, osobnej łazienki, dodatkowego WC, pokoju gościnnego, gabinetu czy pracowni.